Trwa ładowanie...
detb77t

Nietypowy gość w Bałtyku. Rybacy wyłowili wielkiego miecznika

Prawie trzymetrowego martwego miecznika wyłowili rybacy na wysokości Jantaru. To ryba występująca w mocno zasolonych wodach oceanu, więc jej obecność w wodach Zatoki Gdańskiej jest dużym zaskoczeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miecznik wyłowiony z wód Bałtyku mierzył 2,7 m
Miecznik wyłowiony z wód Bałtyku mierzył 2,7 m (WWF)
detb77t

Igor Pawlicki z WWF Polska powiedział Radiu Gdańsk, że rybacy już od kilku dni obserwowali drapieżną rybę. - Ze względu na specyficzną, "torpedowatą" budowę ciała nie sposób było go nie zauważyć - mówi przyrodnik.

Długi na 2,7 m miecznik został przetransportowany do Stacji Morskiej w Helu, gdzie przeprowadzona zostanie sekcja zwłok.

Miecznik, zwany również włócznikiem lub "rybą-mieczem", to ryba oceaniczna. Potrafi pływać z prędkością nawet 100 km/h, nie pozostawiając swoim ofiarom wielu szans na ucieczkę. Woda z Bałtyku mogła mu zaszkodzić ze względu na bardzo niskie zasolenie.

detb77t

Rok temu w sierpniu morze wyrzuciło na plażę w Dźwirzynie miecznika, a dwa lata temu podobny okaz wpadł w rybackie sieci w okolicy Świnoujścia.

www.hel.ug.edu.pl

Ale nie tylko ta ryba raz na jakiś czas pojawia się w polskich wodach. W sierpniu zeszłego roku do Zatoki Gdańskiej wpłynął humbak. Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego i Straży Granicznej wieloryba udało się uratować. Akcja była bardzo skomplikowana.

Zobacz, jak humbak przeleciał nad głowami kajakarzy:

detb77t

Podziel się opinią

Share

detb77t

detb77t