Trwa ładowanie...

Niewidomy staruszek zdobywa szczyt. Wchodzi na niego regularnie od ponad 60 lat

Choć ma 91 lat i jest niewidomy, samodzielnie wchodzi na Ślężę, czyli najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. W tym roku pan Jan zdobył go już po raz piętnasty. Emeryt z Wrocławia może być wzorem do naśladowania dla wielu osób.

Niewidomy staruszek zdobywa szczyt. Wchodzi na niego regularnie od ponad 60 latŹródło: Facebook.com, fot: Reżyser Życia / Dariusz Durula
dijeojs
dijeojs

Ślęża jest popularnym celem wypraw dla wielu turystów, zwłaszcza z położonego niedaleko Wrocławia, Świdnicy i Dzierżoniowa. Przyjeżdża tu także pan Jan, którego historia została opisana na profilu "Reżyser Życia" na Facebooku. Przesłał ją Dariusz Durula z Oleśnicy, który miał okazję spotkać staruszka na żółtym szlaku w drodze na Ślężę. Przekazał, że turysta, mimo sędziwego wieku, "nie narzekał i nie wspomniał o ułomności, choć widać było, że nie jest mu łatwo maszerować 2 godziny w upalny dzień".

Mężczyzna podzielił się informacją, że senior wchodzi na szczyt od 1955 r. "Niechętnie i ze skromnością dodał, że jak uda mu się teraz dotrzeć to będzie 15. raz w tym roku. Nie robi tego żeby komukolwiek zaimponować. On robi to dlatego, że "chodzenie to życie" i są jeszcze na świecie takie osoby, dla których musi żyć".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Okazuje się, że panu Janowi marzy się, aby wybrać się na Ślężę także w przyszłym roku, gdy jego prawnuczek będzie miał 4 lata i będzie mógł go zabrać ze sobą na wędrówkę.

dijeojs

"Ten pan jest niewidomy ale oprócz świata nie widzi też... przeszkód. Nam często się czegoś nie chce pomimo zdrowia i młodego wieku. Zapamiętajmy tego pana i to, że przeszkód nie ma. Gdy czegoś chcesz to wejdziesz na szczyt pomimo utrudnień losu" - napisał mieszkaniec Oleśnicy.

Twórca profilu "Reżyser Życia" poprosił, aby pomóc mu odszukać staruszka, ponieważ chce nakręcić o nim film. Okazuje się, że kilka osób kojarzy seniora - z miejsca jego zamieszkania oraz ze szlaku - i jest zachwyconych jego postawą.

"Znam tego pana, był wykładowcą we Wrocławiu. Pewnego razu rozmawiałem z nim. Dojeżdża pod Ślężę PKS-em. Wchodzi na szczyt, piję herbatę i schodzi, aby zdążyć na powrotny autobus. Nie narzeka na życie. Jest żywym przykładem, że wszystko jest możliwe. Był jednym z pierwszych ludzi, którzy przemierzali Karkonosze zaraz po wojnie. Jest człowiekiem bardzo honorowym i skromnym" – napisał pod postem Bartosz.

dijeojs

"To jest Pan Jan. Niezwykle miły i uprzejmy człowiek. Odkąd go znam, co niedzielę w sezonie, gdy jeżdżą autobusy, wyrusza na Ślężę - jak sam mówi - na herbatkę" – tłumaczy Patrycja. Z kolei inna osoba opisała, że często mija staruszka na osiedlu Ołtaszyn w dzielnicy Krzyki we Wrocławiu. "Raz w sklepie robi zakupy, a raz na drugim końcu naszej dzielnicy dzielnie spaceruje! Zawsze z wielkim szacunkiem i podziwem patrzę w jego kierunku!!!".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Osoby komentujące post są pod ogromnym wrażeniem i życzą panu Janowi dużo zdrowia oraz kolejnych udanych wypraw. "Jaki z tego morał? Ograniczenia istnieją tylko i wyłącznie w naszych głowach i umysłach. Wszystko można zrobić, wszystko jest możliwe - mimo ludzkich ułomności czy wad...To my tak naprawdę sami stawiamy sobie bariery i budujemy mury "nie do przejścia" – skomentowała na Facebooku Katarzyna.

dijeojs

Determinacja pana Jana imponuje i powinien on być przykładem dla każdego z nas. To kolejna historia osoby w sędziwym wieku w Polsce, która pokazuje wygodnickim turystom, że chcieć to móc. Niedawno opisywaliśmy, jak 77-letnia emerytka, która mimo dwóch poważnych operacji, postanowiła o własnych siłach dotrzeć nad Morskie Oko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Głazy Krasnoludków - niezwykłe miejsce w Polsce, niskażone turystycznym przemysłem

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj