Niezwykła rezydencja na południu Polski. Skrywa bajkową historię

Zabytkowy Pałac Schaffgotschów w Kopicach niegdyś był jedną z najpiękniejszych rezydencji na Opolszczyźnie. Dziś pozostaje w ruinie. Jakie są dzieje tego wyjątkowego miejsca i czy jego losy mają szansę wkrótce odmienić się na lepsze?

Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.10.2023 | aktual.: 02.11.2023 13:21

Pałac Schaffgotschów w Kopicach posiada niezwykłą historię. I pomimo tego, że po jego dawnej świetności obecnie nie pozostało zbyt wiele, nadal cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy trafiają w tamte strony.

Historia śląskiego Kopciuszka i pałacu Schaffgotschów w Kopicach

Z dziejami pałacu Schaffgotschów w Kopicach nieodłącznie związana jest historia życia Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla. Była ona córką ubogiego komornika Jana Gryczika i po śmierci ojca trafiła pod opiekę znanego w okolicy przemysłowca, Karola Godulli. Po śmierci swojego przybranego ojca Joanna jako jedyna spadkobierczyni przejmuje całą jego fortunę. Wykształcona, młoda kobieta ze smykałką do interesów, wkrótce staje się także jedną z najzamożniejszych dam XIX-wiecznej Europy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 1858 r. Joanna Gryczik zostaje żoną hrabiego Hansa Urlicha, z którym tworzą zgodne i długie małżeństwo – para wspólnie świętowała złote gody, czyli 50. rocznicę ślubu. To właśnie z miłości dla swojej żony Hans Urlich decyduje się zakupić w 1859 r. pałac w Kopicach, w którym wkrótce zamieszkują.

Pałac był rozbudowywany w kolejnych latach, aby wkrótce stać się jednym z największych i najwspanialszych obiektów tego typu w regionie. Zarząd nad majątkiem małżeńskim podobno sprawowała Joanna, o czym świadczy fakt, że największa wieża pałacu znajdowała się po stronie należącej właśnie do niej.

Pałac Schaffgotschów w Kopicach składał się m.in. z okazałej sali rycerskiej z przeszklonym dachem, ogromnej sali balowej, w której bawiły się elity ówczesnego świata, a także 63-hektarowego ogrodu utrzymanego w stylu angielskim, w którym stały aż 1432 rzeźby. Pałac pozostawał we władaniu rodziny do 1945 r. Co warte zaznaczenia, większej szkody nie wyrządziły mu działania wojenne.

Ruiny pałacu w Kopicach
Ruiny pałacu w Kopicach© Adobe Stock

Uległ natomiast zniszczeniu w latach 50. XX w., kiedy został podpalony przez nieznanych sprawców. W kolejnych latach majątek rodziny Schaffgotschów w Kopicach stopniowo niszczał i nie został odbudowany do dnia dzisiejszego.

Jaka przyszłość czeka pałac Schaffgotschów w Kopicach?

W 1990 r. pojawił się pierwszy inwestor, który miał w planach odbudowę zniszczonego pałacu. Niestety, skończyło się na planach i budynek wkrótce został sprzedany spółce Zarmen. Nowy właściciel podjął się jedynie ogrodzenia pałacu i drobnych prac naprawczych. Kolejną nadzieję na odbudowę pięknego zbytku dało pojawienie się w 2014 r. inwestora z Luksemburga, który deklarował nawet zakończenie prac do 2021 r. – niestety i tym razem skończyło się na planach.

Obecnie pałac Schaffgotschów w Kopicach jest własnością opolskiego przedsiębiorcy Joachima Wiesiollka, do którego należy również pałac w Żyrdowej. Czy uda mu się zrobić to, czego nie udało się dokonać jego poprzednikom? Kolejne lata pokażą, czy pałac Schaffgotschów w Kopicach odzyska swoją świetność i będzie ponownie cieszył oczy miejscowych oraz turystów.

Zwiedzanie pałacu Schaffgotschów w Kopicach

Fakt, że pałac Schaffgotschów w Kopicach pozostaje w ruinie, nie czyni z niego bynajmniej miejsca, które należy omijać szerokim łukiem. O zachowanie pamięci o tym pięknym zabytku dbają bowiem zarówno władze, jak i sami mieszkańcy Kopic, przywiązani do swojego dziedzictwa.

25 czerwca 2022 r. na terenie pałacu odbyły się Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe, a parafia w Kopicach od 2017 r. co roku wydaje kalendarz kolekcjonerski, z którego całkowity dochód przeznaczany jest na ratowanie dziedzictwa Schaffgotschów.

Pałac Schaffgotschów w Kopicach nie jest obecnie dostępny dla zwiedzających. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zobaczyć go z zewnątrz – jego dawną świetność można bowiem sobie łatwo wyobrazić, spoglądając na ruiny zza pałacowej fosy. Istnieje także możliwość odbycia spaceru po parku pałacowym, który mimo tego, że raczej zaniedbany, nadal posiada swój urok.

W czasie przechadzki można zobaczyć m. in. pozostałości po świątyni dumania, kolumnie zwycięstwa oraz kaplicy grobowej. Co pewien czas w pałacu organizowane są dni otwarte, podczas których nadarza się okazja, aby zobaczyć rezydencję z bliska.

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżyporadyWPpoleca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (294)