Niezwykłe nagranie z Kanady. Monitoring uchwycił rzadki moment
Kamera w Kanadzie uchwyciła moment uderzenia meteorytu w chodnik przed domem. Właściciel, Joe Velaidum, był o krok od tragedii. Naukowcy podkreślają, że to wyjątkowe nagranie.
Joe Velaidum z Marshfield, mieszkaniec Wyspy Księcia Edwarda, odkrył uszkodzenie chodnika przed swoim domem po powrocie ze spaceru z psami. Sprawdzając nagranie z monitoringu, zauważył "minieksplozję" i usłyszał jej dźwięk.
Okazało się, że na chodnik spadł meteoryt
- Szokuje mnie to, że stałem w tym miejscu kilka minut przed uderzeniem - powiedział Velaidum w rozmowie z CBC. - Prawdopodobnie rozerwałoby mnie na pół - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Piękna, lecz dla wielu piekielnie droga wyspa. Jak podróżować po Islandii, by nie pójść z torbami?
Przyjaciel zasugerował mu, że to meteoryt mógł spaść przed jego domem. Velaidum zebrał próbki z chodnika i trawnika i przekazał je profesorowi Chrisowi Herdowi z Uniwersytetu w Albercie. Badania potwierdziły, że to chondryt, meteoryt kamienny. Zebrano fragmenty ważące łącznie 95 gramów.
Kanadyjscy badacze podzielili się swoimi ustaleniami na temat meteorytu z Marshfield. Profesor Herd podkreślił, że nagranie jest wyjątkowe, ponieważ słychać na nim uderzenie meteorytu o podłoże.
- Nigdy wcześniej nie słyszeliśmy czegoś takiego. Z naukowego punktu widzenia to nowość - zaznaczył ekspert.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sound and video of meteorite crashing to Earth captured on video in P.E.I.
Czym są meteoryty?
Meteoryty to fragmenty skał kosmicznych, które docierają do powierzchni Ziemi, nie spalając się w atmosferze. Przyciągają uwagę naukowców, chociaż możliwości ich odnalezienia są ograniczone. Poszukiwania są intensyfikowane na terenach takich jak Antarktyda czy Sahara, gdzie meteoryty są lepiej widoczne na tle jednolitych powierzchni.
To pierwszy i jedyny meteoryt znaleziony na Wyspie Księcia Edwarda. Profesor Herd wyjaśnił, że meteoryt pochodzi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem, co oznacza, że przebył długą drogę.
Meteoryty zazwyczaj wchodzą w atmosferę z prędkością ok. 60 tys. km na godz., a ten fragment prawdopodobnie poruszał się z prędkością 200 km na godz. w momencie uderzenia. Ich badanie dostarcza informacji o ewolucji kosmosu i powstawaniu naszego Układu Słonecznego.
Źródło: TVN Meteo, CBC, CNN