Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Dwa kompleksy, nieznanych dotąd starożytnych piramid, zostały odkryte przez amerykańską archeolog Angelę Micol.

Share
Niezwykłe odkrycie w Egipcie
Źródło: Google Earth, fot: WP
d44v0co

Dwa kompleksy, nieznanych dotąd starożytnych piramid, zostały odkryte przez amerykańską archeolog Angelę Micol.

Amerykanka zauważyła regularne wzgórza, kształtem przypominające piramidy, przeglądając… zdjęcia satelitarne Egiptu w Google Earth.

Pierwszy z kompleksów znajduje się w Górnym Egipcie, w odległości niecałych 20 km od miasta Abu Sidhum położonego 229 km od Kairu. Jego rozmiary są nieprawdopodobne - trójkątny płaskowyż ma około 190 metrów szerokości, co oznacza, że jest prawie trzy razy większy niż Wielka Piramida w Gizie. Prócz gigantycznej trójkątnej formacji znajdują się tu także cztery mniejsze kopce - dwa większe (75 m) oraz dwa mniejsze (30 m).

d44v0co

Drugi zespół, składający się także z czterech piramid, usytuowany jest 200 km na północ od pierwszego, ok. 3 km od antycznego miasta Dimai.

Na zdjęciach satelitarnych widać, że oba kompleksy uległy procesowi erozji i nie są w dobrym stanie. - Największy z kopców ma bardzo płaski szczyt i niezwykle symetryczny trójkątny kształt – powiedziała Micol. Trzy mniejsze natomiast ułożone są po przekątnej, w rzędzie – zupełnie tak, jak ma to miejsce w słynnej Gizie.

Mimo, że kopce są mocno zniszczone, to egipscy archeolodzy potwierdzają, że wskazane przez Micol lokalizacje nie były dotąd badane. Uczeni dodają, że nietypowe formacje są zbyt regularne jak na naturalne wzniesienia i nie wykluczają, że na fotografiach mogą widnieć piramidy, o których do tej pory nikt nie miał pojęcia.

Jeśli faktycznie okaże się, że nietypowe wzniesienia to szczątki po starożytnych piramidach to będzie to największe odkrycie wszech czasów. Potwierdzenie tego niezwykłego odkrycia nastąpi po pracach archeologicznych w obu wskazanych przez Micol miejscach.

To nie pierwsze taka sensacja dzięki Google Earth. W maju ubiegłego roku archeolodzy współpracujący z NASA odkryli pozostałości po 17 nieznanych dotąd piramidach, 1000 mniejszych grobowców oraz 3000 osad ludzkich.

Źródło: Discovery
pw/if

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl


d44v0co

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v0co
d44v0co