Trwa ładowanie...

Niezwykłe znalezisko na dnie jeziora. Antyczna twierdza sprzed 3000 lat

Naukowcy natrafili na tajemnicze znalezisko na dnie jeziora Wan w Turcji. Mówią nawet o cudzie, bo już raz eksplorowali tę okolicę, ale widoczne nie zeszli wystarczająco nisko. Antyczne zabudowania pochodzą z epiki brązu i zostały wybudowane przez cywilizację Urartu.

Share
Niezwykłe znalezisko na dnie jeziora. Antyczna twierdza sprzed 3000 latŹródło: Youtube.com
d39fsso

Liczące 3000 lat podwodne ruiny dawnej fortyfikacji są świetnie zachowane. Mur ciągnie się przez ok. kilometr, a jego ściany są grube i wysokie na ok. 4 m.

Takie znalezisko na dnie największego naturalnego akwenu w Turcji to przełomowe odkrycie. Poziom wody w tym jeziorze był w epoce brązu o setki metrów niższy. Leżała tam stolica stolica królestwa Urartu , a okolica zamieszkiwana była przez lokalne społeczości. Starożytne państw rozciągało się od Morza Czarnego po Morze Kaspijskie, na terenie między dzisiejszą Turcją, Armenią i Iranem.

- To cud, że odkryliśmy to niezwykłe miejsce - mówi szef ekipy odkrywców Tahsin Ceylan.

Na wideo udostępnionym przez National Geographic doskonale widać, jak świetnie zachowały się mury. Teraz archeolodzy dokładnie przebadają tę okolicę i, jak zapewnia Ceylan, na pewno natrafią na kolejne odkrycia.
Zobacz, niezwykłe znalezisko u wybrzeży Brazylii:

d39fsso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39fsso
d39fsso