Trwa ładowanie...

Niezwykłe znalezisko na dnie jeziora. Antyczna twierdza sprzed 3000 lat

Naukowcy natrafili na tajemnicze znalezisko na dnie jeziora Wan w Turcji. Mówią nawet o cudzie, bo już raz eksplorowali tę okolicę, ale widoczne nie zeszli wystarczająco nisko. Antyczne zabudowania pochodzą z epiki brązu i zostały wybudowane przez cywilizację Urartu.

Niezwykłe znalezisko na dnie jeziora. Antyczna twierdza sprzed 3000 latŹródło: Youtube.com
duej45k
duej45k

Liczące 3000 lat podwodne ruiny dawnej fortyfikacji są świetnie zachowane. Mur ciągnie się przez ok. kilometr, a jego ściany są grube i wysokie na ok. 4 m.

Takie znalezisko na dnie największego naturalnego akwenu w Turcji to przełomowe odkrycie. Poziom wody w tym jeziorze był w epoce brązu o setki metrów niższy. Leżała tam stolica stolica królestwa Urartu , a okolica zamieszkiwana była przez lokalne społeczości. Starożytne państw rozciągało się od Morza Czarnego po Morze Kaspijskie, na terenie między dzisiejszą Turcją, Armenią i Iranem.

- To cud, że odkryliśmy to niezwykłe miejsce - mówi szef ekipy odkrywców Tahsin Ceylan.

Na wideo udostępnionym przez National Geographic doskonale widać, jak świetnie zachowały się mury. Teraz archeolodzy dokładnie przebadają tę okolicę i, jak zapewnia Ceylan, na pewno natrafią na kolejne odkrycia.
Zobacz, niezwykłe znalezisko u wybrzeży Brazylii:

duej45k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duej45k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj