Trwa ładowanie...

Niezwykłe znalezisko w Pompejach. Archeolodzy są zaskoczeni

Na terenie słynnych wykopalisk odnaleziono kamienne płyty. Widnieją na nich doskonale zachowane hasła wyborcze. To już kolejne przełomowe znalezisko z tamtych okolic.

Share
Niezwykłe znalezisko w Pompejach. Archeolodzy są zaskoczeniŹródło: Twitter/ Dr Sophie Hay
dr2en8w

Pompeje to jedno z trzech miast rzymskich, które zostało zniszczone podczas wybuchu* Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku n.e.* Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwala poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Rocznie teren wykopalisk odwiedza około dwóch milionów osób, a archeolodzy od lat prowadzą tam rozległe badania. Dzięki ich pracy wciąż odkrywamy nowe fakty z życia naszych starożytnych przodków.

Kilka dni temu archeolodzy, badający zniszczone przed wiekami Pompeje, dokonali niesamowitego odkrycia.Odnaleźli kamienne płyty, na których widnieją starożytne inskrypcje. Starannie wykaligrafowane napisy zachowały się niemal w doskonałym stanie. Były to hasła wyborcze ówczesnej kampanii.

"Proszę was, wybierzcie Elvio Sabino, budowniczego godnego państwa, dobrego człowieka" - taki czarno-czerwony napis w języku łacińskim widnieje na płycie odsłoniętej podczas prac wykopaliskowych w Pompejach.

dr2en8w

- Kamień pomalowano na biało, aby przykryć poprzednie napisy -* wyjaśnili archeolodzy.* Na drugiej z odkrytych inskrypcji można odczytać imię i nazwisko budowniczego z pompejańskiego rodu Albucii. Hasła te widniały na murach domów w mieście. Stan odnalezionych napisów naukowcy ocenili jako doskonały.

Niedawno w Pompejach badacze odnaleźli także szkielet mężczyzny, który w 79 r. n. e. usiłował uciec przed erupcją wulkanu. Archeolodzy wykazali, że mężczyzna był w wieku ok. 35 lat i cierpiał na przewlekłe zapalenie kości piszczelowej. Nie zdołał uciec z powodu kulejącej nogi. Szkielet mężczyzny znaleziono pod płytą kamienną. Wkrótce potem odnaleziono jego majątek – woreczek z 20 monetami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

dr2en8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr2en8w
dr2en8w