WP

Niszczejący Wersal Wschodu. Oto zamek w Podhorcach

Kresy są nierozerwalnie związane z historią Polski. Nie dziwi więc, że w zachodniej Ukrainie możemy co rusz natknąć się na świadectwa polskiej kultury. Jednym z nich jest zamek w Podhorcach, znany także jako Wersal Wschodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na odrestaurowanie obiektu potrzeba ok. 75 mln euro
Na odrestaurowanie obiektu potrzeba ok. 75 mln euro (Shutterstock.com)
WP

Znajdujący się ok. 90 km od Lwowa zamek wzniesiony został w 1640 r. z polecenia Stanisława Koniecpolskiego. Budowla była rozbudową starego grodu Podhoreckich.

Pomysł i zaprojektowanie kompleksu przypisuje się Andrzejowi del Aquie, Constantinowi Tencalli lub, co najbardziej prawdopodobne, Guillaume’owi Le Vasseurowi de Beauplanowi, francuskiemu inżynierowi służącemu u boku hetmana Koniecpolskiego.

Shutterstock.com
Podziel się
WP

Po śmierci wnuka Koniecpolskiego, posiadłość przeszła w ręce rodziny Sobieskich. Był to okres największego rozwoju zamku. Jan III Sobieski urządzał w nim bale, uczty i polowania. Po jego śmierci zamek został kupiony przez Wacława Rzewuskiego, który zamieszkał z nim z żoną i córkami. Na zamku powstała także drukarnia i browar.

Shutterstock.com
Podziel się

Podczas zaborów Rzewuski trafił do niewoli i został zesłany wraz z synem do Kaługi. Wydostał się z niej w styczniu 1773 r. Gdy wrócił, zastał zamek splądrowany przez siły austriackie. Okazało się, że Austriacy organizowali 3 licytacje włości. Wszystkie kosztowności zostały wyprzedane, a zamek stracił swoje oryginalne miedziane pokrycie dachowe. Restauracji doczekał się dopiero w 1865 r., kiedy jej właścicielem został Władysław Hieronim Sanguszko. Zamek odzyskiwał powoli swój blask aż do momentu I wojny światowej.

Shutterstock.com
Podziel się
WP

W wyniku walk zamek zaczął bardziej przypominać ruinę niż dwór. Zarówno podczas I i II wojny światowej, przechodził z rąk do rąk. Maszerujące armie nie były specjalnie przejęte dbaniem o wystrój. Kompleks najbardziej ucierpiał za sprawą Armii Czerwonej. Zdewastowane zostało wszystko. Nie przetrwały nawet drzwi, które wyrwano z zawiasów.

Shutterstock.com
Podziel się

W 2008 r. World Monuments Fund umieścił zamek na liście World Monuments Watch, liście 100 cennych światowych zabytków zagrożonych bezpowrotnym wyginięciem. W 2010 r. do zwiedzania został dopuszczony dziedziniec zamkowy. Wnętrza zamku udostępniono turystom w 2018 r. Ściany zostały pomalowane na biało. Powieszono także fotokopie starych obrazów znajdujących się niegdyś w zamku. Na odrestaurowanie obiektu potrzeba ok. 75 mln euro. Jego zwiedzanie kosztuje 60 hrywien (ok. 8 zł).

Źródło: kawiarniany.pl

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odkrycie w zamku. Ścienne dekoracje pod warstwami farby

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP