Trwa ładowanie...
dic9vfu

Nowa technologia kontroli: paszporty z chipem

Od najbliższego lata na brytyjskich lotniskach zostanie zainaugurowany pilotażowy projekt zastosowania technologii skanowania twarzy pasażerów i zestawiania wizerunku z danymi, zakodowanymi na mikrochipie biometrycznego paszportu.

dic9vfu
dic9vfu

_ Od najbliższego lata na brytyjskich lotniskach zostanie zainaugurowany pilotażowy projekt zastosowania technologii skanowania twarzy pasażerów i zestawiania wizerunku z danymi, zakodowanymi na mikrochipie biometrycznego paszportu. _

Informują o tym agencja Press Association i dziennik \"The Guardian\".

Oznacza to, że odprawa paszportowa będzie zautomatyzowana, a pośrednictwo urzędnika imigracyjnego nie będzie potrzebne.

Wśród korzyści wskazuje się na znaczne skrócenie czasu odprawy paszportowej pasażerów, jak również na to, że maszyny skuteczniej niż urzędnicy wyłapują osoby, podszywające się pod cudzą tożsamość. Niektórzy eksperci nie są jednak przekonani do nowej technologii, wskazując, że w praktyce nie zawsze się ona sprawdza.

Na początkowym etapie rozwiązanie to obejmie posiadaczy brytyjskich paszportów biometrycznych, których jest obecnie od 8 mln do 10 mln. Do 2016 roku wszystkie tradycyjne brytyjskie paszporty muszą zostać wymienione na biometryczne.

dic9vfu

Dane zakodowane na paszportowym chipie pozyskiwane są ze standardowego zdjęcia paszportowego, a następnie kodowane. Na chipie przechowywane są też podstawowe dane osobowe: imię i nazwisko posiadacza paszportu, płeć, data i miejsce urodzenia.

By całkowicie wyeliminować ryzyko wjazdu do kraju osoby z czarnej policyjnej listy, skanery będą wyłapywać również tak zwane fałszywe negatywy - czyli wizerunki twarzy, których nie dopasowano do biometrycznych danych, zakodowanych w paszportach osób o niekwestionowanej tożsamości. Osoby takie będą musiały przejść tradycyjną odprawę paszportową.

\"Brytyjska kontrola granic należy do najściślejszych w świecie. Ścisła kontrola pochłania dużo czasu. Nie chcemy, aby w punktach odprawy pasażerów narastały długie kolejki, dlatego w najbliższym czasie rozpoczniemy testy nowych automatycznych bramek, przez które będą przechodzić posiadacze brytyjskich paszportów. Jeśli wyniki testów będą pozytywne, to nowe rozwiązania wprowadzimy na najważniejszych lotniskach i w portach\" - cytuje Press Association odpowiedzialnego za sprawy imigracji wiceministra spraw wewnętrznych Liama Byrne\'a.

Niektóre brytyjskie lotniska już teraz stosują szybką, automatyczną odprawę pasażerów posiadających paszporty biometryczne, przy czym skanery rozpoznają wizerunek oka. Procedurę taką stosuje się tylko wobec biznesmenów i to pod warunkiem, że uprzedzą o zamiarze skorzystania z niej.

(PAP)

asw/ dmi/ ap/ jra/ yy/

dic9vfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dic9vfu