Nowa ustawa o dokumentach paszportowych. Czekają nas zmiany
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych oraz uruchomienie w związku z tym nowych e-usług. Przepisy wejdą w życie 27 marca.
Nowa ustawa o dokumentach paszportowych uchyli obecnie obowiązującą pochodzącą z 2006 roku. Głównym celem zmian jest utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, dzięki któremu m.in. nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy. Podpis pod nim złożymy cyfrowo.
Nowa ustawa o dokumentach paszportowych wprowadzi ułatwienia
Uruchomione zostaną także nowe usługi elektroniczne, m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu czy unieważnienia dokumentu po utraceniu go przez posiadacza. Co więcej, system ma wysyłać powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności.
Kolejną zmianą będzie możliwość złożenia przez rodziców wniosku o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia. Ustawa ma też na celu uszczegółowienie kwestii związanych z książeczką paszportową oraz usystematyzowanie opłat za paszport.
Drugi paszport będzie dłużej ważny
W ustawie ujęto też zmiany dotyczące drugich paszportów, procedura ubiegania się o taki dokument ma być uproszczona. Pominięta zostanie konieczność wydawania decyzji w tej sprawie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji - rozpocznie się ona bezpośrednio u wojewody lub konsula. Wydłużony zostanie też okres ważności takich paszportów z dwóch do trzech lat.
Dzięki nowym przepisom skróci się czas postępowań w sprawach odmowy wydania i unieważnienia dokumentu paszportowego na wniosek np. sądu czy prokuratora. Od decyzji wydanej w tej sprawie nie będzie przysługiwało odwołanie, tylko prawo do skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego.