Nowe atrakcje na Śląsku. "To jest technologia absolutnie kosmiczna"
Planetarium Śląskie w Chorzowie może pochwalić się dwoma nowymi obserwatoriami astronomicznymi. W czwartek 28 grudnia br. zaprezentowane zostały nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm oraz radioteleskop. "Cieszy mnie ta inwestycja" - przyznał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Nowoczesny teleskop optyczny zastąpił stary refraktor, który działał w obserwatorium w Chorzowie od 1955 roku. Obok Planetarium pojawił się natomiast radioteleskop.
Nowe obserwatoria astronomiczne w Polsce
28 grudnia br. odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano nowe obserwatoria. - Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
- Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem - dodał marszałek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Loty już od ok. 100 zł. Na miejscu moc atrakcji i pyszna kuchnia
Dzięki postawionemu obok planetarium radioteleskopowi naukowcy będą mogli odbierać fale radiowe z kosmosu, które ogląda się na monitorze.
Miejsce łączące naukę z rozrywką
Planetarium Śląskie otworzyło też laboratoria w celu poszerzania wiedzy odwiedzających, ale i zapewnienie rozrywki poprzez naukę. Goście będą mogli zapisać się na 10-osobowe wycieczki, podczas których zajrzą w najdalsze zakątki wszechświata.
- W Planetarium pracują również nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w różnych dziedzinach wiedzy - podkreślił dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta. - Dlatego chcemy prowadzić tę służbę dla nauki, żeby nie tylko być szkołą, ale czymś więcej. Popularyzacja wiedzy wymaga zaangażowania ze strony wykładowców, którzy nie tylko wykładają, ale i prowadzą prace naukowe - dodał Janta.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
- Cieszy mnie ta inwestycja. To jest XXI wiek i technologia absolutnie kosmiczna u nas na Śląsku. Teleskop w połączeniu z radioteleskopem, to tworzy taką wartość, której jeszcze w historii tutaj nie było - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Po zakończeniu oficjalnego otwarcia, goście mogli wysłuchać wykładu dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Mariana Soidy pt. "Galaktyki widziane oczami radioastronoma" oraz doktoranta Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysława Mikołajczyka pt. "Teleskop w służbie ludzkości".
Źródło: PAP/Facebook: Śląskie. Pozytywna energia