Nowe polskie wyspy. Trwa głosowanie na ich nazwy
Na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim powstają sztuczne wyspy. Jak się będą nazywać? Rząd postanowił powierzyć tę kwestię Polakom, którzy mają zdecydować za polityków. Przez kilka tygodni padło wiele propozycji, w tym "Zabawa" czy "Estyjska". Głosowanie ma potrwać do 20 września 2020 r.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło drugi etap konkursu na nazwy nowych sztucznych wysp, powstałych na dwóch zalewach – Wiślanym oraz Szczecińskim. W głosowaniu internetowym, mającym potrwać do 20 września, każdy może oddać głos na jedną z pięciu finałowych propozycji przewidzianych dla każdej z wysp. - Myślę, że pod koniec września ogłosimy ostateczne nazwy - wyjaśnił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Osoby, których koncepcje zwyciężą, co prawda nie mogą liczyć na nagrodę pieniężną, dzięki której np. można by było spędzić wczasy nad Zalewem Wiślanym, jednak nie zostaną z pustymi rękami. Autorzy otrzymają pamiątkowe grawertony, a wymyślone przez nich nazwy zostaną oficjalnie nadane przez władze RP.
Trzy nowe wyspy w Polsce – jak się będą nazywać?
Poniżej znajdują się propozycje nazw, które znalazły się w drugim etapie głosowania. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wyjaśniło także, od czego pochodzą. Pierwsze z nich dotyczą wyspy na Zalewie Wiślanym:
- Brajana Chlebowskiego (od nazwiska sześciolatka, który w 2005 r. powiadomił straż pożarną o pożarze w łódzkiej kamienicy, sam jednak poniósł śmierć w wyniku zatrucia czadem, najmłodsza osoba odznaczona medalem Za Odwagę i Ofiarność)
- Bursztynowa (od nazwy kopalnej żywicy drzew iglastych)
- Estyjska (od dawnej, średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego)
- Rukwiel (gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych, występujący na europejskich, w tym polskich, wybrzeżach)
- Wodniczka (gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków - Acrocephalidae, zagrożony wyginięciem, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową)
Propozycje nazwy wyspy północnej na Zalewie Szczecińskim:
- Brysna (od połączenia nazw "bryza" oraz "sny")
- Dąbierówka (od nazwy jeziora Dąbie leżącego w granicach Szczecina)
- Gęgawica (od nazwy gęgawy, gatunku dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae))
- Wielecka (od grupy plemiennej Słowian połabskich, zamieszkujących od co najmniej VIII w. tereny między dolną Odrą a Łabą)
- Zabawa (pseudonim Jana Wróblewskiego, podporucznika WP, uczestnika powstania warszawskiego w szeregach batalionu "Parasol" Armii Krajowej)
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Propozycje nazwy wyspy południowej na Zalewie Szczecińskim:
- Mewnica (od nazwy mewy, gatunku średniego, wędrownego ptaka wodnego zamieszkującego wody śródlądowe oraz morskie wybrzeża)
- Obodrzycka (od nazwy Obodrytów, grupy plemion słowiańskich należącej do Słowian połabskich)
- Przygoda (pseudonim Tadeusza Wronowskiego, harcerza, żołnierza batalionu "Parasol", dowódcy oddziału partyzanckiego na Podhalu)
- Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica)
- Wyraj (według mitologii słowiańskiej bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna)
Nowe wyspy – co na nich powstanie?
Wyspy na Zalewie Szczecińskim powstają w wyniku pogłębiania toru wodnego. Ich plany robią wrażenie. Nasadzona zostanie na nich roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości m.in. miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych. Z urobku wydobytego z dna usypywana jest wyspa o pow. 270 ha i druga o ok. połowę mniejsza.
Z kolei wyspa na Zalewie Wiślanym będzie służyć jako miejsce bytowania ptaków. Do jej budowy wykorzystywany jest również urobek - z budowy przekopu Mierzei Wiślanej i pogłębiania torów wodnych. Turyści nie będą mieli na nią wstępu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Sztuczna wyspa na Pomorzu budzi zastrzeżenia zarówno ekologów, jak i samej Komisji Europejskiej. Zdaniem urzędników wyspa jest naruszeniem zasad przyrodniczego programu Natura 2000, do którego należą Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany. Zdaniem Radosława Gawlika, prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego "EKO-UNIA", jeśli wpłyną tam statki, to fala może demolować gniazda ptaków.
Źródło: WP, Wprost, Dziennik Bałtycki