Trwa ładowanie...

Hiszpania. Nielegalni imigranci w hotelu na Wyspach Kanaryjskich

Kilkuset nielegalnych imigrantów z Afryki dotarło w ostatnich tygodniach na Wyspy Kanaryjskie. Jak podaje dziennik "Canarias 7", zgodnie z decyzją rządu Hiszpanii, umieszczono ich w kompleksie apartamentów turystycznych na południu wyspy Gran Canaria.

Czerwony Krzyż sprawdza temperaturę wszystkich imigrantów, którzy przybywają na wyspyCzerwony Krzyż sprawdza temperaturę wszystkich imigrantów, którzy przybywają na wyspyŹródło: Getty Images, fot: SOPA Images , Contributor
d2vec0v
d2vec0v

Władze Gran Canarii tłumaczą, że imigranci umieszczani są w hotelach, ponieważ wyspa nie dysponuje wystarczającą infrastrukturą. Schroniska są przepełnione, a szkoły i obiekty sportowe musiały zostać zwolnione ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego. Ministerstwo obrony nie odpowiedziało do tej pory na apel o udostępnienie koszar wojskowych.

Dotychczas Czerwony Krzyż przewiózł do hotelu w San Bartolome de Tirajana ok. 300 imigrantów.

Hiszpania - imigranci z Afryki śpią w hotelach

Wobec nasilającej się fali imigracji z Afryki przedstawicielstwo rządu centralnego Hiszpanii na Wyspach Kanaryjskich zwróciło się do federacji przedsiębiorców sektora turystyki (FEHT) w Las Palmas na Gran Canarii o udostępnienie imigrantom hoteli i apartamentów turystycznych. Z cytowanego przez dziennik "La Razon" pisma resortu ds. przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji wynika, że koszty mieszkania i utrzymania ma pokrywać rząd.

Na potrzeby imigrantów udostępniony ma zostać kolejny hotel na Gran Canarii. Nie wyklucza się też udostępnienia innych tego typu miejsc na kolejnych wyspach.

d2vec0v

Lokalny dyrektor ds. inkluzywności społecznej Jose Javier Sanchez Espinosa oświadczył, że "imigranci muszą zostać gdzieś ulokowani, gdyż do tej pory spali na ziemi w namiotach, bez odpowiednich instalacji sanitarnych i (zapewnionego) bezpieczeństwa".

Co ciekawe, burmistrz San Bartolome de Tirajana, Conchi Narvaez uważa, że obecna polityka migracyjna nie jest dobrze oceniana przez społeczeństwo. W wypowiedzi cytowanej przez "La Provincia", zaznaczyła, że "miejsca turystyczne nie są odpowiednie, bo imigranci nie są na wakacjach". Zwróciła uwagę na poważną sytuację społeczną na wyspach i zaapelowała do rządu o pomoc instytucjonalną oraz "więcej środków na ogromne potrzeby mieszkańców, którzy także chcą godnych warunków życia w swojej gminie".

Zdania na temat polityki migracyjnej państwa są faktycznie podzielone. W mediach społecznościowych umieszczanie imigrantów w hotelach spotkało się z ostrą krytyką. Pojawił się tam m.in. film pokazujący osoby korzystające z basenu i hamaków hotelowych. Czerwony Krzyż sprostował jednak, że hotelowe atrakcje zamknięto ze względów bezpieczeństwa, a widziane na filmiku osoby to klienci okolicznego parku wodnego.

Hiszpania - koroanwiurs a imigranci

Sytuacja oczywiście skomplikowała się przez pandemię koronawirusa. Rząd nie ma już możliwości, by lokować imigrantów po 8–10 osób w jednym pomieszczeniu ze wspólną łazienką.

d2vec0v

Mimo to, koronawirus nie ominął imigrantów. Czerwony Krzyż poinformował o przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 wśród przybyszy z Afryki oraz swojego personelu. Wszyscy imigranci przechodzą badania lekarskie i są poddawani badaniom PCR na koronawirusa.

Według danych MSW Hiszpanii od stycznia do końca sierpnia br. na Wyspy Kanaryjskie dotarło ok. 4 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. To ponad 6 razy więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Tylko w sierpniu przybyło ok. 800 imigrantów. W ciągu pierwszych czterech dni września dotarło 14 łodzi z imigrantami, w ostatnim czasie było to średnio 100 osób dziennie.

Grażyna Opińska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Katowice. Usłyszał hałas z przyczepy. Okazało się, że wiózł imigrantów

d2vec0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vec0v