Nowe wyjątkowe miejsce na mapie Polski. "To jest nasz fenomen"
W Poznaniu powstaje nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - To jest nasz fenomen, że budujemy muzeum sukcesu i zwycięstwa - powiedział Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W środę 27 grudnia br. w Poznaniu odbywają się główne uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rocznica jest po raz trzeci obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięskiego. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ma być gotowe do grudnia 2026 r.
Nowe muzeum w Polsce
- Naszym marzeniem jest, żeby stworzyć wystawę, która zmieści się pod symbolicznym hasłem: Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo. Mówimy o historii, która się zakończyła zwycięstwem - bardzo rzadkie dobro w historii naszej ojczyzny i mówimy o wspólnym zaangażowaniu wszystkich ówczesnych warstw społecznych w przetrwanie zaborów, przetrwanie języka polskiego, wiary ojców i w przygotowanie do zwycięskiego czynu zbrojnego - powiedział Terlecki.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przyznał, że wystawa stała w nowym muzeum ma być ciekawa i zrozumiała nie tylko dla poznaniaka, Wielkopolanina z powstańczymi korzeniami, ale także dla mieszkańców innych części kraju oraz dla gości spoza Polski. Odwoływać się będzie do ważnych w historii Polski i kontynentu zdarzeń i postaci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To miasto warto odwiedzić. Lot trwa niecałą godzinę
- Chcielibyśmy przebić tym muzeum i tą opowieścią nieprzekraczalny dotąd, poznański szklany sufit: 100 tys. odwiedzających. Liczymy na to, że będzie nas odwiedzało i pół miliona ludzi rocznie - powiedział Terlecki. Dyrektor przypomniał, że muzeum nie tylko przedstawi przebieg samego czynu zbrojnego, ale także pokaże, co było wcześniej.
Przez opowiadaną na ekspozycji historię przewijać się będą takie osoby, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy gen. Władysław Anders oraz takie wydarzenia historyczne, jak wojna polsko-bolszewicka, powstania śląskie, Powszechna Wystawa Krajowa i dzieje KL Posen - pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
- Te wszystkie osoby i historie się ze sobą bardzo wiążą. Mamy je pod ręką, ale jakoś dotychczas nie wyzwoliły swojej energii na tyle, by Polacy o nich usłyszeli, by zapragnęli przyjechać do Poznania i je poznać. Temu ma służyć nasze muzeum. Chcemy opowiadać historię nie przez dziurkę od klucza i nie wsobną - powiedział. - Nasz ogólny pomysł jest taki, żeby pokazać drogę do niepodległości, do wolności, do sukcesu i do zwycięstwa jako coś absolutnie wyjątkowego w naszej historii. - dodał.
Ogromna inwestycja
W ostatnich dniach Przemysław Terlecki podpisał umowę na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wartość umowy wynosi 256 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni trzech tys. m kw. zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha - cmentarza i krypty Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z czterech budynków i części podziemnej, w której będzie wystawa stała.