Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Nowy spot na temat polskości. Oni są sercem tego miasta

Konsulat Generalny RP w Chicago opublikował wzruszający film promocyjny. Wideo pokazuje, jak ważni są polscy Amerykanie dla tego miasta i że od lat są jego filarem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chicago to drugie, po Warszawie, miasto na świecie z największą liczbą Polaków
Chicago to drugie, po Warszawie, miasto na świecie z największą liczbą Polaków (Shutterstock.com)

Jedną z największych i bardzo aktywnych społeczności w USA stanowią Polacy. Ok. 10 mln mieszkańców przyznaje, że są pochodzenia polskiego, a ok. 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień.

Chicago, to więc oficjalnie drugie największe, po Warszawie, miasto na świecie pod względem liczby Polaków. Nie bez powodu w filmie promocyjnym Konsulatu Generalnego RP pada stwierdzenie, że "serce Chicago jest polskie".

Także tytuł tego filmu - "The Pillar of Chicago", czyli filar Chicago - pokazuje, jak ważną rolę w kształtowaniu się miasta odegrali nasi rodacy.

Polacy są obecni w "wietrznym mieście" od 1837 r., mieli ogromny wkład w architekturę miasta, rozwój ekonomiczny i oczywiście kulturę.

   Ilona Raczyńska
(Ilona Raczyńska)

Co ciekawe, nie ma w tej chwili możliwości uzyskania dokładnych informacji na temat Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. Żadna z krajowych agencji sondażowych nie uwzględnia "pochodzenia" w swoich ankietach. Niemniej jednak polonijna społeczność w Chicago jest aktywna i widoczna, jak podkreśla się w filmie, a kolejne pokolenia dbają, by nie zapomnieć o swoich korzeniach.

Zobacz też: Chicago - tajemnice Wietrznego Miasta

Podziel się opinią

Share
Slot