Trwa ładowanie...

Obcokrajowcy wykupują mieszkania nad polskim morzem

Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania. Nad Bałtykiem nawet 40 proc. apartamentów kupują zagraniczni turyści. Eksperci przewidują, że liczba ta będzie wzrastać.

Obcokrajowcy wykupują mieszkania nad polskim morzemŹródło: Shutterstock.com
d41zq3b
d41zq3b

Turyści z zagranicy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Polsce. W 2016 r. sprzedaż mieszkań obcokrajowcom sięgnęła 6,4 tys. Nad Bałtykiem jest to aż 40 proc. apartamentów. Ze względu na imigrację, coraz więcej mieszkań kupują Ukraińcy. Szacuje się, że już wkrótce 20 proc. mieszkań dostępnych na rynku trafi właśnie do nich.

– Wedle oficjalnych danych GUS za 2016 r., ponad 6,4 tys. (z 79 tys.) mieszkań i lokali użytkowych zostało sprzedanych obcokrajowcom. Dane MSWiA wskazują, że to o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. Największą grupę stanowią Ukraińcy, następnie Niemcy i Brytyjczycy. Nasi wschodni sąsiedzi będą niedługo kupowali co piąte mieszkanie dostępne na rynku – mówi Piotr Puchała, prezes zarządu firmy Prestige.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Polska jest uważana za bezpieczny kraj

– Dużym powodzeniem cieszą się obecnie mieszkania wakacyjne nad morzem, kupowane głównie przez Niemców, Skandynawów i obywateli Wielkiej Brytanii. Jest to związane z korzystną relacją kosztów do uzyskiwanych przychodów, a także niedrogim pobytem wakacyjnym w Polsce. Wynika to również z sytuacji geopolitycznej – przyjazd do Polski jest rekomendowany jako bezpieczny przez większość ministerstw spraw zagranicznych krajów UE – ocenia ekspert.

d41zq3b

W Międzyzdrojach nawet 40 proc. osób kupujących apartamenty to cudzoziemcy, choć część z nich ma polskie korzenie lub powiązania z naszym krajem. Obcokrajowców do polskich kurortów przyciąga bezpieczeństwo, niskie ceny oraz dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wypoczynkowa.

– Obcokrajowcy celują w zakup stosunkowo drogich mieszkań, gdzie kwoty za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł (w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu), ale też są to ceny nawet do 30 tys. zł za specjalnie wykończone apartamenty – tłumaczy prezes firmy Prestige.

Cudzoziemcy będą kupować coraz więcej nieruchomości

Z danych MSWiA wynika, że najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw: mazowieckiego (blisko 294 tys. mkw.), małopolskiego (99,2 tys. mkw.) oraz dolnośląskiego (57,2 tys. mkw.). Największy popyt jest na mieszkania w największych aglomeracjach, prym wiedzie Warszawa i Kraków.

Zdaniem Piotra Puchały coraz popularniejszy trend zakupu mieszkań w Polsce przez obcokrajowców będzie się utrzymywał.
– Obecnie lokatorami 82 proc. mieszkań w Polsce są właściciele tych mieszkań. Dla porównania w Szwajcarii tylko 37 proc, w Niemczech – 50 proc. Wynika to z zamożności pewnej grupy społecznej, która kupuje apartament specjalnie pod wynajem – tłumaczy Piotr Puchała. Eksperci spodziewają się w najbliższych kilkunastu miesiącach dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów.

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

d41zq3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zq3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj