Trwa ładowanie...
kodeń
22-02-2011 13:08

Oblaci. Kodeń. Wybierz się do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Kodeń to wieś w województwie lubelskim, nad Bugiem. W wieku XVI kupili ją Sapiehowie – jeden z najpotężniejszych polskich rodów magnackich, wywodzący się ze szlachty litewskiej. Początkowo Sapiehowie byli wyznawcami prawosławia. Dopiero Lew Sapieha (1557–1633), hetman wielki litewski, w roku 1586 przeszedł na katolicyzm, stając się żarliwym propagatorem idei zjednoczenia prawosławia z Rzymem. Dzięki jego aktywności rozmowy hierarchów Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej zakończyły się w 1596 roku podpisaniem unii brzeskiej, za co magnat dostał od ówczesnego papieża Klemensa VIII imienne podziękowanie. Nad sanktuarium opiekę objęli oblaci.

Oblaci. Kodeń. Wybierz się do Sanktuarium Matki Bożej KodeńskiejŹródło: Hachette Polska
d26mamn
d26mamn

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Sanktuarium kodeńskie powstało za sprawą Mikołaj Sapiehy (1581-1644), zwanego Pobożnym. W 1631 roku Mikołaj Sapieha poważnie zachorował i – zaopatrzony w listy polecające króla Zygmunta III Wazy do papieża Urbana VIII – pojechał z pielgrzymką do Rzymu, w nadziei na wyzdrowienie. Papież przyjął go na audiencji w prywatnej kaplicy, w której wisiał na ścianie wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Według legendy, obraz namalował w VI wieku arcybiskup Augustyn z Canterbury, na prośbę papieża Grzegorza I. Wizerunek jest prawdopodobnie malarską kopią figury, która stała najpierw w prywatnej kaplicy Grzegorza I, a potem została przez niego ofiarowana do sanktuarium w Guadelupe, w Hiszpanii. Mikołaj Sapieha, modląc się w czasie mszy przed tym wizerunkiem, doznał ulgi w cierpieniu. Gdy jego choroba faktycznie ustąpiła, zapragnął kupić malowidło za każdą cenę i przywieźć do Polski. Naturalnie Urban VIII odmówił. Magnat przekupił wówczas zakrystianina, żeby nocą wyciął malunek z ram i – po brawurowej ucieczce, klucząc ze
swoimi ludźmi po bezdrożach Europy – dotarł szczęśliwie do rezydencji w Kodniu, gdzie ufundował kościół św. Anny i umieścił w nim cudowny wizerunek. Rozgniewany papież ekskomunikował Sapiehę na kilka lat. Ta niemal sensacyjna opowieść rozpowszechniona przez potomków krewkiego magnata, nie znajduje jednak potwierdzenia w źródłach. Historycy sądzą, że Sapieha kupił malowidło podczas podróży po Hiszpanii – obraz jest bowiem, najprawdopodobniej, dziełem hiszpańskiej szkoły malarstwa barokowego. Kodeński wizerunek, o wymiarach 128 cm na 223 cm, przedstawia Marię w dostojnej, królewskiej szacie, trzymającą na lewym ręku Dzieciątko z berłem – symbolem władzy królewskiej. W roku 1723 obraz ozdobiono papieskimi koronami. Przez lata do MB Kodeńskiej przybywali pątnicy z najdalszych kresów Rzeczypospolitej – nie tylko katolicy, ale również unici i prawosławni. W 1875 roku władze carskie wywiozły wizerunek na Jasną Górę, skąd powrócił do Kodnia dopiero w 1927 roku. Umieszczono go wówczas w ołtarzu głównym bazyliki św.
Anny, gdzie pozostaje do dziś. W tym samym czasie opiekę nad sanktuarium przejęli księża oblaci ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej.

Parafia św. Anny
ul. Rynek 1
21-509 Kodeń
083 375 41 20
oblaci@koden.com.pl+'?' )
www.koden.com.pl

Dojazd
Samochodem drogą nr 816 (Włodawa–Terespol) – 18 km na południe od Terespola i około 16 km na północ od przejścia granicznego z Białorusią w Sławatyczach.

*Uroczystości * 2 lipca – MB Kodeńskiej
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
7–8 września – Narodzenie NMP

d26mamn

Noclegi
Dom pielgrzyma w zespole obiektów sanktuarium, 083 375 41 20
Ośrodek Wypoczynkowy, 083 375 42 00

*Sanktuaria w pobliżu *
Kostomłoty, Leśna Podlaska, Pratulin, Włodawa

Okolica

Kodeń. Kościół św. Ducha – zamkowy kościół Sapiehów, o charakterze obronnym, wzniesiony w 1540 roku jako cerkiew prawosławna; po przejściu Sapiehów na katolicyzm budowlę zamieniono na rzymskokatolicką kaplicę, która w okresie międzywojennym służyła miejscowym unitom, a po wojnie znowu katolikom; obok kościoła znajdują się piwnice, będące pozostałością dawnego arsenału zamkowego. Muzeum Ornitologiczno-‑Misyjne – w klasztorze misjonarzy oblatów. Kaplica św. Wawrzyńca – klasycystyczna cmentarna kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku. Kościół prawosławny św. Michała Archanioła – siedziba współczesnej parafii prawosławnej; obok dzwonnica z lat 1805–1821, z nieistniejącego już kościoła unickiego.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d26mamn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26mamn