Odkrycie w Portugalii. Rzuca nowe światło na dzieje templariuszy
Archeolodzy w portugalskim Dornes natrafili na niezwykłe znaleziska związane z zakonem templariuszy. W średniowiecznej, pentagonalnej wieży odkryto nagrobki oraz monety rycerzy zakonu, co rzuca nowe światło na ich obecność w tym regionie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
W pentagonalnej wieży w Dornes, położonej w środkowej Portugalii, archeolodzy prowadzący badania od 2023 r. odkryli ślady działalności templariuszy, założonego w 1128 r. zakonu rycerskiego. Znaleźli tam kamienne płyty nagrobne oraz monety, które mogą pomóc w precyzyjnym datowaniu pochówków średniowiecznych rycerzy.
Ważne znaleziska
Bruno Gomes, burmistrz gminy Ferreira do Zêzere, poinformował, że poza nagrobkami, wewnątrz wieży udało się odkopać chodnik wyłożony płytami z łupków, usytuowany na głębokości jednego metra pod parterem budowli. - Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się precyzyjniej określić czas pochówków templariuszy złożonych w tutejszej wieży - powiedział Gomes, cytowany przez Radio Observador.
Badania prowadzone na zewnątrz wieży doprowadziły także do odnalezienia monet należących do templariuszy. Archeolodzy przypuszczają, że mogły one zostać zakopane w tym samym czasie co ciała rycerzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedziła kraj pełen winnic. "Fenomenalny czas"
Wyjątkowy obiekt i historia
Wieża w Dornes, zbudowana z łupków i wapienia na początku XIII w., pełniła funkcje militarne, szczególnie w obronie rzeki Tag. Powstała na fundamentach starej rzymskiej wieży, co podkreśla strategiczne znaczenie tego miejsca.
W XVI w. wieża straciła swoje militarne znaczenie i została przekształcona w dzwonnicę. Jak poinformował Bruno Gomes, planowane jest utworzenie w niej niewielkiego muzeum, które może powstać już w 2025 r.
Dornes było jednym z kilku miejsc obecności templariuszy w Portugalii. Główna siedziba portugalskich templariuszy znajdowała się w Tomarze, gdzie w 1162 r. wielki mistrz Gualdim Pais wybudował zamek. To z jego inicjatywy powstała również owa wieża.
W 1320 r. templariusze odnowili swoją działalność w Portugalii jako Zakon Rycerzy Chrystusa Króla. W kolejnych wiekach na terenie zamku w Tomarze rozbudowywali część klasztorną, znajdującą się za murami obronnymi.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.