Trwa ładowanie...

Odkryto grób kochanków sprzed 5 tys. lat. Nazwano ich "Romeo i Julia"

Przez 5 tys. lat kazachskie stepy kryły romantyczną historię. Archeolodzy prowadzący w prowincji Karaganda wykopaliska, odkryli miejsce pochówku dwojga osób. Sposób ułożenia ciał wskazuje na to, że łączyła ich wielka miłość.

Odkryto grób kochanków sprzed 5 tys. lat. Nazwano ich "Romeo i Julia"Źródło: Facebook.com
d6okip5
d6okip5

W prowincji Karaganda odkryto grób sprzed 5 tys. lat. Znalezisko jest szeroko komentowane na całym świecie. Nie dość, że odkopano artefakty z epoki brązu, to jeszcze pochowane osoby porównuje się do słynnej pary "Romea i Julii", których połączyła wieczna miłość.

Wykopaliska prowadzone były przez archeologów z Uniwersytetu Karaganda w Kazachstanie.
– Odkryliśmy kilka miejsc, które zostały nietknięte przez rabusiów – mówił archeolog Igor Kukuszkin telewizji Ruptly.

W jednym z nich znaleziono grobowiec, który skrywał szkielety dwóch osób. Sposób ułożenia ciał był jednak nietypowy i skłonił naukowców do refleksji.

– W tradycyjnym pochówku dwóch osób ciała najczęściej leżą obok siebie. W tym przypadku ciała leżą na boku, jedno za drugim, mężczyzna został umieszczony za plecami kobiety. Tego typu pochówek może świadczyć o wielkiej miłości i lojalności, jaką para obdarzała siebie za życia – przyznał archeolog Kukuszkin.

d6okip5

Kobieta pochowana została z drogocenną biżuterią, a mężczyzna z łukiem. Dodatkowo obok nich umieszczono złożone w ofierze dwa konie. Leżały na bokach, zwrócone do siebie grzbietami. To ułożenie szkieletów przywołuje kolejne porównania. Patrząc na zdjęcia może odnieść wrażenie, jakby kochankowie leżeli w wozie ciągniętym przez konie.

Czy para zmarła równocześnie? Czy dlatego ich ciała zostały tak ułożone? Naukowcy nie są pewni takiego scenariusza. Być może jedno z partnerów odebrało sobie życie, chcąc nawet w zaświatach przebywać z ukochaną osobą, która przedwcześnie zmarła. Jedno jest pewne. I co do tego archeolodzy nie mają wątpliwości, że mężczyzna, którego szczątki odnaleziono w Kazachstanie, należał do elity ówczesnego społeczeństwa i był szanowanym wojownikiem.

Warto dodać, że stepy i jeziora północnego Kazachstanu zostały wpisane na listę UNESCO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kazachstan znowi wizy dla Polaków

d6okip5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6okip5