Trwa ładowanie...

Odpowiednia ochrona stóp. Skarpety na najbardziej wymagające wyprawy

Niezależnie od tego, czy podczas wakacji wybierasz się na kilku- czy kilkunastokilometrowe wycieczki, musisz zadbać o należyty komfort stóp. Buty to jedno, ale liczą się również skarpety. To przecież pierwsza warstwa materiału, która dotyka twojej skóry.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odpowiednia ochrona stóp. Skarpety na najbardziej wymagające wyprawyŹródło: iStock.com, fot: ArieM
d2ru4z7
d2ru4z7

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort stóp, należy sięgnąć po sprawdzone produkty, które nie tylko zapewnią doskonałą oddychalność, ale również świetną wytrzymałość. Zamiast zwykłych skarpet pomyśl więc o takich, które stworzono z myślą o trekkingu.

Wszystko zależy od wełny

Wbrew pozorom wełna to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Oczywiście nie każdy rodzaj będzie odpowiedni, najlepiej sprawdzi się wełna merynosów. Jej właściwości powodują, że sprawdza się równie dobrze, co bielizna termoaktywna wykonana z tkanin syntetycznych. Jest przy tym w stu procentach naturalna.

Merynosy to wysoko ceniona rasa owiec wywodząca się z Azji. Runo tych zwierząt jest niezwykle cenne ze względu na nietypowe właściwości. Przede wszystkim jego grubość wynosi tylko 15–25 mikronów, co odpowiada jednej trzeciej ludzkiego włosa. Niech nie zwiedzie cię ich pozorna delikatność, skarpety wykonane z wełny merynosów są wyjątkowo wytrzymałe i sprawdzą się przez wiele sezonów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Mądra wełna

Jednocześnie włókna zmieniają swoją strukturę pod wpływem temperatury. Gdy owca jest golona regularnie, można zaobserwować skręcanie się włókien w chwilach ochłodzenia oraz rozprostowywanie, gdy temperatura wzrasta. Skręcona wełna tworzy swego rodzaju poduszkę z uwięzionym w środku ciepłym powietrzem, które ogrzewa skórę owcy w chwilach chłodu, z kolei rozprostowane włókna ułatwiają wentylację skóry, chroniąc zwierzę przed przegrzaniem. Dzięki temu wełna merynosów ma świetne właściwości termoaktywne.

Dobre skarpetki trekkingowe utrzymują optymalną temperaturę stóp. Jeśli na zewnątrz panuje upał, będą chłodzić stopę, natomiast gdy jest zimno, ogrzeją ją. To czyni z nich odpowiedni materiał zarówno latem, jak i zimą. W dodatku wełna merynosów doskonale absorbuje ciecze. Dzięki temu w razie przegrzania materiał wchłonie krople potu z powierzchni skóry, a następnie odprowadzi je na zewnątrz. Jeśli podczas pieszych wędrówek przeszkadza ci to, że po kilkunastu minutach marszu skarpety wydają się przemoczone do suchej nitki, warto wybrać wełnę merynosów.

Skarpety na każde warunki

Skarpety trekkingowe uszyto z wytrzymałego materiału, który dodatkowo wzmocniono w najbardziej newralgicznych miejscach. Miejsca, w których najłatwiej o urazy czy odciski, jak choćby pięta, boczna część dużego palca czy śródstopie, zastosowano splot, który działa niczym amortyzator.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj