Orawa - niedoceniany region tuż za naszą granicą
Orawa jest krainą położoną po obu stronach granicy polsko-słowackiej, często mijaną w drodze na Słowację i Węgry. Jednak poza wspaniałym Zamkiem Orawskim i - coraz częściej ostatnio odwiedzanym - kąpieliskiem w Orawicach, wciąż jest regionem mało znanym i niezbyt popularnym wśród polskich turystów. Orawa może skusić jednak nie tylko wspaniałymi górami - Tatrami Zachodnimi czy masywem **Wielkiego Chocza **- odnaleźć tu można wiele ciekawych zabytków i malowniczych zakątków. Poznajcie bliżej część tej niezwykłej krainy tuż za naszą granicą!
Orawa *jest krainą położoną po obu stronach granicy granicy polsko-słowackiej, często po prostu mijaną w drodze na Słowację i Węgry. Jednak poza wspaniałym *Zamkiem Orawskim i - coraz częściej ostatnio odwiedzanym - kąpieliskiem w Orawicach, wciąż jest regionem mało znanym i niezbyt popularnym wśród polskich turystów. Orawa może skusić jednak nie tylko wspaniałymi górami - *Tatrami Zachodnimi *czy masywem *Wielkiego Chocza *- odnaleźć tu można wiele ciekawych zabytków i malowniczych zakątków. Poznajcie bliżej część tej niezwykłej krainy tuż za naszą granicą!
pw/if
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl
Dolny Kubin, Słowacja
Wycieczkę warto zacząć od Dolnego Kubina, miasta położonego u zbiegu ważnych dróg, będącego centrum Dolnej Orawy. Stanowi znakomitą bazę wypadową w okoliczne pasma górskie i przyciąga kilkoma ciekawymi muzeami. Szczególnie warto zobaczyć tu Plac Hviezdoslava, Bibliotekę Caplovica z Muzeum Literatury im. Pavla Orszagha Hviezdoslava, kościół św. Katarzyny, Dom Floriana czy Dom Żupny, w którym mieści się Muzeum Orawskie przy głównym placu.
Zuberec, Słowacja
Warto również zajrzeć do malowniczo położonej miejscowości Zuberec. Nazwa miejscowości wiąże się z żubrem, który w średniowieczu był – można powiedzieć – wizytówką tych terenów. Osadę założono na prawie wołoskim w XVI wieku, mieszkańcy trudnili się przede wszystkim wypasem bydła i owiec. Pierwsi turyści pojawili się w Zubercu w XIX wieku, a wśród nich było także wielu Polaków. W 1889 roku w polowaniu na niedźwiedzia uczestniczył tu Henryk Sienkiewicz. We wsi zachowało się kilka starych drewnianych domów, większość jest jednak murowana, współczesna. W środkowej części zabudowań stoi murowany kościół św. Wendelina.
Zamek Orawski, Słowacja
Na północ od Dolnego Kubina znajduje się zabytek stanowiący ikonę słowackiej Orawy - Zamek Orawski. Najwyższa część twierdzy wznosi się w sposób wręcz zaprzeczający grawitacji na pionowej dolomitowej skale, górującej o ponad 100 metrów nad doliną Orawy. To jedna z najbardziej malowniczych budowli tego typu w Europie. Zamek powstał prawdopodobnie w XIII wieku na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Warto wybrać się na tzw. nocne zwiedzanie ubarwione spotkaniami z duchami i inscenizacjami historycznymi.
Podbiel, Słowacja
Na trasie podróży po *Orawie *nie można ominąć niewielkiej wsi Podbiel. Znana jest z najlepiej zachowanego na terenie Orawy zespołu ludowego budownictwa. Najciekawszą częścią miejscowości jest Bobrova ral'a, uznana w 1977 roku za zabytek architektury wiejskiej. Prześliczne, drewniane chaty, które najczęściej podziwiamy z szosy przejeżdżając przez wieś w stronę Dolnego Kubina. Zwrócone są szczytami do drogi, a kryte gontem dachy przyczółkowe zwieńczone są ozdobnymi kozubkami. Pomiędzy chatami umiejscowione są wspólne podwórka. Niektóre _ drevenice _służą też jako obiekty noclegowe.
Twardoszyn, Słowacja
Twardoszyn, położony u zbiegu głównych rzek orawskich: Orawy i Orawicy, to kolejne z miast często omijanych przez polskich turystów. Warto jednak się zatrzymać, żeby zobaczyć tutejszy drewniany kościółek, jeden z piękniejszych na Słowacji. Gotycki kościół Wszystkich Świętych to najstarszy zachowany tego typu obiekt regionu,a także jeden z najcenniejszych obiektów architektury drewnianej w kraju. Warto tu również rzucić okiem na kamieniczki przy urokliwym rynku.
pw/if
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl