Trwa ładowanie...

Ostatni piątek ramadanu. Ważny dzień dla muzułmanów

W niedzielę 25 czerwca kończy się ramadan – muzułmański wielki post. W turystycznych miejscach, takich jak Izrael, to istotny moment w kalendarzu, a jednocześnie wielkie wyzwanie dla służb bezpieczeństwa. Policja przygotowuje się na przyjęcie w piątek tysięcy muzułmanów na Starym Mieście w Jerozolimie.

Share
Ostatni piątek ramadanu. Ważny dzień dla muzułmanów
Źródło: Shutterstock.com, Fot: ESB Professional
d4bknsm

Ramadan, czyli 9. miesiąc kalendarza muzułmańskiego, jest dla wyznawców Allaha święty, ponieważ właśnie w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu. To czas, w którym muzułmanie od świtu do zachodu słońca powstrzymują się od jedzenia, picia, używek i kontaktów seksualnych.

W tym roku ramadan przypadł prawie na cały czerwiec. Kończy się w ostatni weekend miesiąca, co dla służb mundurowych – przede wszystkim w turystycznych miejscach – oznacza konieczność podjęcia wzmożonych środków bezpieczeństwa. W Izraelu dziesiątki tysięcy muzułmanów z Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej zgromadzą się w Meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie).

Rzecznik izraelskiej policji, Micky Rosenfeld, informuje, że przygotowano na tę okazję specjalne procedury bezpieczeństwa, które zostaną zastosowane od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. Ochroną zostaną objęte Stare Miasto, z naciskiem na Bramę Damasceńską i Dzielnicę Muzułmańską, ale także przedmieścia Jerozolimy. By uniknąć możliwych incydentów czy aktów przemocy, w akcję zostanie włączona straż graniczna i specjalne jednostki patrolujące. Po piątkowych modlitwach wzmożone środki bezpieczeństwa będą stosowane przez cały weekend.

Szef izraelskiej policji, Roni Alsheikh twierdzi natomiast, że celem działań służb mundurowych nie będzie zamienienie Jerozolimy w wojskową twierdzę. Priorytetem będzie zapewnienie takich warunków w mieście, które nie będą odbiegały od codziennego życia – tak, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści z całego świata mogli czuć się w tym czasie komfortowo.

d4bknsm

Podziel się opinią

Share
d4bknsm
d4bknsm