Trwa ładowanie...
d48xjeq

Ostatni piątek ramadanu. Ważny dzień dla muzułmanów

W niedzielę 25 czerwca kończy się ramadan – muzułmański wielki post. W turystycznych miejscach, takich jak Izrael, to istotny moment w kalendarzu, a jednocześnie wielkie wyzwanie dla służb bezpieczeństwa. Policja przygotowuje się na przyjęcie w piątek tysięcy muzułmanów na Starym Mieście w Jerozolimie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni piątek ramadanu. Ważny dzień dla muzułmanów
(Shutterstock.com, Fot: ESB Professional)
d48xjeq

Ramadan, czyli 9. miesiąc kalendarza muzułmańskiego, jest dla wyznawców Allaha święty, ponieważ właśnie w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu. To czas, w którym muzułmanie od świtu do zachodu słońca powstrzymują się od jedzenia, picia, używek i kontaktów seksualnych.

W tym roku ramadan przypadł prawie na cały czerwiec. Kończy się w ostatni weekend miesiąca, co dla służb mundurowych – przede wszystkim w turystycznych miejscach – oznacza konieczność podjęcia wzmożonych środków bezpieczeństwa. W Izraelu dziesiątki tysięcy muzułmanów z Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej zgromadzą się w Meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie).

    Wikimedia Commons CC BY

Rzecznik izraelskiej policji, Micky Rosenfeld, informuje, że przygotowano na tę okazję specjalne procedury bezpieczeństwa, które zostaną zastosowane od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. Ochroną zostaną objęte Stare Miasto, z naciskiem na Bramę Damasceńską i Dzielnicę Muzułmańską, ale także przedmieścia Jerozolimy. By uniknąć możliwych incydentów czy aktów przemocy, w akcję zostanie włączona straż graniczna i specjalne jednostki patrolujące. Po piątkowych modlitwach wzmożone środki bezpieczeństwa będą stosowane przez cały weekend.

Szef izraelskiej policji, Roni Alsheikh twierdzi natomiast, że celem działań służb mundurowych nie będzie zamienienie Jerozolimy w wojskową twierdzę. Priorytetem będzie zapewnienie takich warunków w mieście, które nie będą odbiegały od codziennego życia – tak, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści z całego świata mogli czuć się w tym czasie komfortowo.

d48xjeq

Podziel się opinią

Share

d48xjeq

d48xjeq