Trwa ładowanie...

Ostrów Tumski - wiele osób sądzi, że jest tylko we Wrocławiu. Nazwa może mylić

Nazwa Ostrów Tumski większości turystów kojarzy się z Wrocławiem, a konkretnie z jego najstarszą częścią, która nosi właśnie to miano. Okazuje się jednak, że Ostrowów Tumskich w Polsce jest więcej – nie jest to bowiem nazwa własna nadana tylko jednemu miejscu w naszym kraju.

Wiele osób sądzi, że nazwa Ostrów Tumski jest przypisana wyłącznie do zabytkowej części WrocławiaWiele osób sądzi, że nazwa Ostrów Tumski jest przypisana wyłącznie do zabytkowej części WrocławiaŹródło: Adobe Stock
d2b278f
d2b278f

Sprawdzamy, co tak naprawdę oznaczają słowa "ostrów tumski" i gdzie jeszcze, prócz samej stolicy Dolnego Śląska, można spotkać miejsca noszące to samo miano.

Czym właściwie jest ostrów tumski?

Nazwa "ostrów tumski" ma starosłowiańskie i niemieckie pochodzenie. W języku naszych przodków człon "ostrów" oznaczał "wyspę", z kolei "tum" to w języku niemieckim po prostu "dom" lub w tym konkretnym znaczeniu "katedra". I tak, nazwę "ostrów tumski" możemy przetłumaczyć na język współczesny jako "wyspę katedralną". Według innych badaczy, człon "tumski" może natomiast pochodzić od łacińskiego słowa "tumulus", które oznacza "wzgórze" lub "pagórek".

Najsłynniejszy Ostrów Tumski we Wrocławiu

Określenie "wyspa katedralna" świetnie oddaje charakter najbardziej znanego Ostrowa Tumskiego – tego znajdującego się na terenie Wrocławia. Nie każdy turysta i miłośnik stolicy Dolnego Śląska wie, że w dawnych czasach Ostrów Tumski był wyspą, oddzieloną od reszty miasta rzeką Odrą. Z czasem to się zmieniło - na początku XIX w. zasypano odnogę Odry, która oddzielała Ostrów oraz Szczytnik i Ołbin. W ten sposób Ostrów Tumski stał się integralną częścią miasta i pozostaje nią po dziś dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasto wpisane na listę UNESCO. "Czuć autentyczną atmosferę"

Pierwszy drewniany kościół na wyspie został wybudowany już w XI w. i pełnił funkcję książęcej kaplicy. Gród, w którym swoją siedzibę mieli pierwsi Piastowe, powstał natomiast w X w. i liczył sobie ok. 1500 mieszkańców. Na początku XI w. na wyspie wybudowana została pierwsza katedra i od tej pory wyspa zyskała nazwę Ostrowa Tumskiego, czyli pełnoprawnej wyspy katedralnej.

Na Ostrów Tumski we Wrocławiu wiedzie most Tumski - to jedno z ulubionych miejsc turystów we Wrocławiu Adobe Stock
Na Ostrów Tumski we Wrocławiu wiedzie most Tumski - to jedno z ulubionych miejsc turystów we WrocławiuŹródło: Adobe Stock

W 1315 r. cały Ostrów Tumski został sprzedany władzom kościelnym i to one sprawowały nad nim jurysdykcję. Obecnie Ostrów Tumski jest jednym z najbardziej znanym miejsc na mapie Wrocławia. Turystów przyciąga w to miejsce zabytkowa katedra, a także słynny most Tumski – miejsce, które szczególnie upodobali sobie zakochani. Od 1997 r. wrocławski Ostrów Tumski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d2b278f

Ostrów Tumski w Poznaniu

Inny Ostrów Tumski znajduje się w stolicy Wielkopolski – w Poznaniu. Jest to jedyna pozostała do naszych czasów spośród licznych wysp na Warcie. Według historyków, poznański Ostrów Tumski wraz z Gnieznem był jednym z dwóch głównych ośrodków władzy świeckiej i duchownej państwa Polan.

Z lądem Ostrów Tumski jest połączony mostami Bolesława Chrobrego, Mieszka I i biskupa Jordana. W 2014 r. powstała oszklona kładka nad Cybiną.

Ostrów Tumski w Poznaniu - po lewej stronie kościół NMP, po prawej katedra, bedąca najstarszym kościołem katedralnym w Polsce Adobe Stock
Ostrów Tumski w Poznaniu - po lewej stronie kościół NMP, po prawej katedra, będąca najstarszym kościołem katedralnym w PolsceŹródło: Adobe Stock, fot: Marek Stepniak

Od 2008 r. poznański Ostrów Tumski zyskał miano pomnika historii. Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się szereg zabytków – m.in. bazylika archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, pałac arcybiskupi, kościół Najświętszej Marii Panny, a także rezerwat archeologiczny Genius Loci z pamiątkami grodowymi z początków państwa polskiego.

d2b278f

Ostrów Tumski w Głogowie

Głogów to nieduże miasto na Dolnym Śląsku, które także posiada swój własny Ostrów Tumski. Jest to najstarsza dzielnica miasta, która znajduje się na wyspie na Odrze. Według legendy, Ostrów Tumski w Głogowie został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego po udanej obronie miasta w 1109 r.

Współcześnie głogowski ostrów nosi oficjalną nazwę Wyspy Katedralnej i oferuje sporo wartych uwagi zabytków. Turyści goszczący w Głogowie muszą koniecznie zobaczyć kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz basztę artyleryjską Turm Reduit.

Charakterystyczny budynek kolegiaty to centralny punkt Wyspy Katedralnej w Głogowie Adobe Stock
Charakterystyczny budynek kolegiaty to centralny punkt Wyspy Katedralnej w GłogowieŹródło: Adobe Stock, fot: Marek Parzynski

Jak widać, wyspy katedralne mieszczą się w kilku polskich miastach. Łączy je wszystkie długa, sięgająca wczesnego średniowiecza historia, mnogość zabytków głównie o charakterze sakralnym oraz niepowtarzalny klimat.

d2b278f

Osoby zainteresowane historią i zwiedzaniem zabytkowych miejsc na mapie polskich miast, muszą więc koniecznie wybrać się do ostrowów tumskich i bliżej je poznać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b278f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b278f