Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie przed wilkami w woj. lubuskim. "Robią się zuchwałe"

Na terenie miejscowości Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin pojawiły się wilki. Władze gminy Deszczno apelują do turystów i mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów w lesie.

Wilki - zdjęcie ilusrtacyjneWilki - zdjęcie ilusrtacyjneŹródło: Adobe Stock, fot: Benny Trapp
d3pti9u
d3pti9u

"W związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pojawieniu się wilków na terenie naszej gminy w miejscowości: Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych" – poinformowały władze gminy Deszczno.

"Wilki robią się zuchwałe"

W komunikacie zaapelowali m.in. unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Jeśli jednak na taki się zdecydujemy, to powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nadzór nad psami.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim szacuje, że w województwie lubuskim populacja wilków wynosi ok. 300 sztuk.

"Jest to stała populacja na przestrzeni ostatnich lat. Nie widzimy tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o populację wilka, jest ona na stałym poziomie" – powiedział PAP Witold Marciniak, główny specjalista ds. szacowania szkód w RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

d3pti9u

Dodał, że w związku z aurą, którą mamy za oknem "te wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi".

Wspomniane sytuacje miały miejsce, kiedy nastąpiły opady śniegu i temperatura zeszła poniżej zera. "W tym momencie wilki mają trudności ze zdobyciem pokarmu" - wyjaśnił.

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem?

Niezależnie od tego jak bardzo będziemy starali się unikać spotkania z wilkiem, to jeśli jednak do niego dojdzie, to co powinniśmy zrobić?

d3pti9u

"Istnieje ryzyko spotkania wilka, ale on generalnie stara się unikać bezpośredniego spotkania z człowiekiem. Należy wtedy dać znać, że jesteśmy – zachowywać się głośno, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie należy zachowywać się w sposób nerwowy i w panice uciekać. Trzeba spokojnie odejść, cały czas go obserwując" – podkreślił Marciniak.

Gmina Deszczno apeluje nie tylko o ostrożność, ale i o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Awantura o wilka. Specjaliści o ataku na grzybiarza w lubelskim lesie

d3pti9u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pti9u