Trwa ładowanie...

Paczków. Stąd pochodzi Paweł Kukiz

Każdy, kto choć raz wybrał się w głąb Polski, w poszukiwaniu ciekawych miejsc, ten wie, że w każdym regionie czekają prawdziwe, nieodkryte jeszcze przez turystów perełki. Jedną z nich jest na pewno Paczków, znane jako "polskie Carcassonne", średniowieczne miasto twierdza w województwie opolskim, w którym urodził się Paweł Kukiz.

Ratusz w PaczkowieRatusz w PaczkowieŹródło: Adobe Stock
dni5glm
dni5glm

Paczków to urokliwe miasteczko z bogatą historią, sięgającą drugiej połowy XIII wieku. Powstało w 1254 r. z inicjatywny biskupa wrocławskiego Tomasza. Prawdziwą gratką, dla odwiedzających Paczków są, oddające mroczny klimat średniowiecza, bardzo dobrze zachowane mury obronne, które miejscami są wysokie aż na 7 m. To dzięki nim miasteczko na Śląsku zyskało miano "polskiego Carcassonne".

Otaczające miasto owalem o długości aż 1200 m, mury nawiązują do genezy miasta, które w przeszłości pełniło funkcję grodu obronnego. Elementami obwarowań, które zachowały się do dnia dzisiejszego są, obok murów obronnych, także trzy wieże bramne: Wrocławska, Kłodzka, Ząbkowicka oraz brama Nyska. Najstarsza z nich i jednocześnie najwyższa (30 m), wieża Wrocławska powstała w połowie XIV wieku. Na szczycie wieży znajduje się dziś punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę Paczkowa.

Mury obronne w Paczkowie Adobe Stock
Mury obronne w PaczkowieŹródło: Adobe Stock, fot: Picasa

Paczków - atrakcje

Spacerujących uliczkami Paczkowa, na pewno zachwycą tamtejsza Starówka i zabytkowe kamieniczki. Warto też zwrócić uwagę na paczkowski Ratusz, który powstał w połowie XVI wieku, a w szczególności na wieżę ratuszową, która, jako jedyna zachowała swój oryginalny renesansowy charakter.

dni5glm

Będąc w Paczkowie trudno pominąć Kościół św. Jana Ewangelisty, który góruje nad tamtejszą Starówką i zwraca uwagę, imponujących rozmiarów wieżą oraz niebanalnymi wykończeniami, przypominającymi jaskółcze ogony. Na miłośników muzeów czeka w Paczkowie coś niebanalnego, a mianowicie Muzeum Gazownictwa, czyli jedyne w Polsce miejsce, w którym zachowały się w całości oryginalne instalacje do produkcji gazu miejskiego.

Paczków - położenie

Paczków przyciąga turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale też sprzyjającym położeniem. Miasto leży na trasie popularnego, podsudeckiego szlaku z Nysy do Kłodzka, który jest elementem trasy, łączącej Śląsk i Małopolskę z prawdziwą kopalnią atrakcji turystycznych, jaką niewątpliwie jest Kotlina Kłodzka.

Do Paczkowa blisko jest również z Wrocławia (90 km) oraz z Opola (80 km), co czyni z miasta idealne wręcz miejsce na weekendowy wypad.

dni5glm

Paczków leży w bliskim sąsiedztwie Zalewu Paczkowskiego, który kusi plażami i bliskością natury. Nie mniejszą popularnością, także wśród wędkarzy, cieszy się rownież, położone około 10 minut drogi samochodem od Paczkowa, Jezioro Otmuchowskie.

Paczków Kukiza

Podobnie, jak inne miasta, także Paczków może liczyć na byłych mieszkańców, którzy wracają po latach, tym razem w roli ambasadorów.

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Paczkowa jest niewątpliwie, były już wokalista zespołu Piersi, a obecnie polityk Paweł Kukiz. Urodził się w Paczkowie w 1963 r. Zawsze z dumą podkreśla skąd pochodzi. W 2011 r. był gościem na organizowanym przez władze miasta Festynie Pogranicza, zwanym również świętem Paczkowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Paweł Kukiz zaatakowany. Pod adresem posła popłynęły mocne określenia

dni5glm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dni5glm