Trwa ładowanie...

Pałac Buckingham. Najsłynniejsza rezydencja królewska na świecie

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Odwiedzając Londyn, warto zobaczyć pałac Buckingham. Jakie sekrety skrywa brytyjska rezydencja? Zwykli śmiertelnicy prawdopodobnie nigdy nie poznają tych najbardziej pikantnych szczegółów, jednak rodzina królewska na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci uchyliła rąbka tajemnicy.

Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 r. pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszejNajwiększy na świecie pałac królewski, który od 1837 r. pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszejŹródło: Shutterstock
d1mljo2
d1mljo2

Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim, który stale pełni swą funkcję – nieprzerwanie od 1837 r. to oficjalny dom brytyjskich monarchów. Wcześniej, od momentu wzniesienia go w 1703 r., był rezydencją miejską księcia Buckingham.

Pałac Buckingham Shutterstock
Pałac BuckinghamŹródło: Shutterstock

Imponująca perła baroku jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. To głównie oni mają okazję przekraczać próg prestiżowego domostwa, choć i turyści przez 2 miesiące w roku mają taką szansę. W sierpniu i wrześniu, począwszy od 1992 r., gdy królowa udaje się na wakacje, jest możliwość zobaczenia niektórych z 19 komnat reprezentacyjnych. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.

Pałac Buckingham Shutterstock
Pałac BuckinghamŹródło: Shutterstock

Wnętrze rezydencji nie zawsze było dostojne

Niestety, udostępnia się jedynie niewielki fragment budynku, w którym jest łącznie 775 pomieszczeń, w tym 188 pokoi dla personelu, 92 biura, 52 sypialnie królewskie i 78 łazienek. Są też wspaniałe, ociekające luksusem sale balowe, pełne marmurowych posągów i obrazów namalowanych przez takich artystów, jak Rembrandt, Rubens czy Vermeer. Choć trzeba przyznać, że wnętrze rezydencji nie zawsze było dostojne. Dwa wieki temu wentylacja była tak fatalna, że pałac dosłownie cuchnął. Poza tym poprzedni właściciel nie przywiązywał zbytnio wagi do czystości, więc w środku było po prostu brudno.

Pałac Buckingham Shutterstock
Pałac BuckinghamŹródło: Shutterstock

Choć dziś może wydawać się to niedorzeczne, w pałacu mieszkał dawniej… bezdomny. Sytuacja miała miejsce nieco ponad 100 lat temu. Jerzy VI wraz z matką przechadzali się po niższych piętrach i gdy dotarli do piwnic, natrafili na mężczyznę, który wyraźnie przestraszył się na ich widok. Podejrzenia kobiety wzbudziło to, że nie posiadał uniformu, tak jak reszta służby. Okazało się, że był to znajomy jednego z pracowników. Stracił dom, więc przyjaciel próbował dać mu schronienie w piwnicy, licząc, że historia nie wyjdzie na jaw.

Pałac Buckingham Shutterstock
Pałac BuckinghamŹródło: Shutterstock

Dziś pałac jest nieskazitelnie czysty i funkcjonuje niczym miasteczko – na jego terenie znajdują się: poczta, niewielkie kino, sklep jubilerski, bankomat, basen, kaplica, kawiarnia dla pracowników, a nawet gabinet medyczny, w którym można przeprowadzać zabiegi. Z kolei na tyłach kompleksu znajdziemy największy w Londynie prywatny ogród.

W stolicy Anglii krąży od dawna plotka, której wciąż nie udało się zdementować. Wiele osób wierzy, że w podziemiach znajduje się sekretna stacja metra. To oczywiście nieprawda. Tak jak również to, że Buckingham łączą z Clarence House i budynkiem parlamentu podziemne tunele.

Pałac Buckingham Shutterstock
Pałac BuckinghamŹródło: Shutterstock

Dostał się do komnaty królowej Elżbiety II

Wydawałoby się, że do rezydencji królowej nie można się włamać. Okazuje się, że jeden śmiałek udowodnił, że to wykonalne. W 1982 r. mężczyzna o imieniu Michael Fagan nie tylko dostał się do pałacu, ale też do komnaty królowej. Choć szczegóły historii są owiane tajemnicą, ponoć zamienił z monarchinią kilka zdań i wypił kieliszek wina, zanim ochrona wyprowadziła go z obiektu. Ktoś mógłby zapytać: "dlaczego w obronie królowej nie stanął książę Filip". Małżonkowie spędzali dużo czasu oddzielnie. Nie dzielili też, zgodnie z tradycją, sypialni. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 r.

WIDEO: Tak brzmiało przemówienie Elżbiety II po śmierci Diany

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mljo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mljo2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj