Pałac Czerniejewo. Restauracja w zabytkowej wozowni chętnie cię ugości

Pałac Czerniejewo to jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Ten rozległy zespół pałacowo-parkowy stworzono w latach 1772–1780 dla generała Jana z Lipek Lipskiego. Rozbudowano go w latach 20. XIX wieku dla rodziny Skórzewskich, którzy w Czerniejewie przebywali aż do II wojny światowej.

Pałac Czerniejewo. Restauracja w zabytkowej wozowni chętnie cię ugości
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

W krainie znanej przede wszystkim z pyrów, jest wiele różnych oryginalnych lokali, które warto odwiedzić. Niestety, w większości z nich nie znajdziemy tradycyjnych wielkopolskich szagówek, szkaplarek czy marcińskich rogali. Z regionalnych potraw można w nich zjeść chyba jedynie kaczkę z modrą kapustą i pyzami. Ważne jest jednak, że są to miejsca z jakiegoś powodu niezwykłe, które z pewnością długo pozostaną w naszej pamięci. Bo czyż można zapomnieć chwile, spędzone w restauracji mieszczącej się w zabytkowej wozowni...

Wozownia

Restauracja mieści się w zabytkowej wozowni stojącej tuż przy czerniejewskim pałacu, jednym z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Ten rozległy zespół pałacowo-parkowy stworzono w latach 1772–1780 dla generała Jana z Lipek Lipskiego. Rozbudowano go w latach 20. XIX wieku dla rodziny Skórzewskich, którzy w Czerniejewie przebywali aż do II wojny światowej. Nie wchodząc w szczegóły opisu pałacu, warto może tylko przypomnieć rzecz ciekawą, bo nietypową, a dotyczącą lat powojennych. Podobnie jak działo się to z wieloma tego typu obiektami, pałac przeszedł w zarząd utworzonego tu PGR. Co jednak różni go od innych obiektów, to fakt, że okres ten był w jego historii całkiem dobry, nie doszło bowiem do częstej w takich wypadkach dewastacji. Co więcej, PGR skupował stare autentyczne meble, które do dziś zdobią wnętrza pałacu. PGR mecenasem sztuki – prawda, że brzmi to dziwnie? A wracając do restauracji, to wiele potraw w menu nawiązuje do dobrej polskiej tradycji kulinarnej. Godne polecenia są zwłaszcza potrawy z
dziczyzny.

Wybrane z menu

  • Rosół z bażanta
  • Żurek
  • Grochówka z boczkiem
  • Bażant pieczony w jarzynach
  • Pieczeń z dzika z sosem kurkowym
  • Przysmak hrabiego
  • Warkocz z polędwicy wieprzowej w sosie z zielonego pieprzu
  • Schab czerniejewski z boczkiem

Wozownia Czerniejewo
ul. gen. Lipskiego 33
(61) 427 30 30
(61) 429 12 30
www.palac-czerniejewo.pl
Dojazd samochodem:
Z drogi E-30 Września–Kostrzyń, skręt w Nekli na Czerniejewo

Okolica

Czerniejewo – rezerwat przyrody „Modrzewiowy Las”. Dziekanowice – Wielkopolski Park Etnograficzny.

Giecz – kościół romański z kamienia polnego na terenie Rezerwatu Archeologicznego.

Gniezno – pierwsza stolica Polski. Gotycka katedra z bezcennym wyposażeniem wnętrza, najbardziej znane są romańskie Drzwi Gnieźnieńskie; Muzeum Początków Państwa Polskiego ze znaleziskami archeologicznymi z terenów Gniezna i Ostrowa Lednickiego.

Pobiedziska – Skansen Miniatur obiektów zabytkowych i turystycznych – znane zabytki Wielkopolski w miniskali.

Września – miasto słynne ze strajku dzieci wrzesińskich, trwającego od 1901 do 1903 roku, w proteście przeciw germanizacji szkoły.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)