Pałac w Jadwisinie. Obiekt w kostiumie francuskim

Jeśli ktoś pragnie zobaczyć, jak wygląda pałac w kostiumie francuskim, to powinien przyjechać właśnie do Jadwisina. Wzniesiona na kamiennej podmurówce, parterowa budowla o nieregularnej bryle, z elewacjami licowanymi czerwonobrunatnymi płytkami ceramicznymi oraz tynkowanymi narożami, obramieniami okien i drzwi, przykryta wysokim dachem mansardowym z blachy – oto rezydencja, jakiej sobie zażyczył Maciej Józef Radziwiłł. Oto pałac w Jadwisinie.

Zbudowano ją w latach 18961898 wg projektu Franųoisa Arveuffa, w dobrach, które wniosła do domu Radziwiłłów żona Macieja, Jadwiga z Krasińskich.

W rękach Radziwiłłów Jadwisin pozostawał do wczesnej wiosny 1940 roku. Ostatniemu z jego właścicieli, Konstantemu Mikołajowi, udało się ocalić tylko nieznaczną część rodowych dóbr. Cenna biblioteka, archiwa rodowe, obrazy i inne dzieła sztuki zostały wywiezione przez Niemców. Po wojnie odrestaurowany pałac był użytkowany przez ówczesne ministerstwo oświaty. Od 1960 roku zaś mieścił się tu ośrodek Urzędu Rady Ministrów.

**Ośrodek Wypoczynkowy Jadwisin**

Nocleg
Jeszcze nie tak dawno obiekty rządowe były twierdzami nie do zdobycia. Miejsca tajnych narad i wypoczynku prominentnych urzędników państwowych otaczała aura tajemniczości. Krążyły legendy o ich luksusowym wyposażeniu i wystawnych imprezach, jakie miały tam miejsce.

Otoczony 100hektarowym parkiem, przechodzącym w las, pałac w Jadwisinie jest obiektem strzeżonym i nie każdy ma tu wstęp. Nocleg w ośrodku trzeba sobie wcześniej zarezerwować, a nie jest to takie proste. Obiekt cieszy się bowiem dużą popularnością jako miejsce konferencyjne i wypoczynkowe. W pobliżu Warszawy nie ma bardziej ustronnego miejsca, zapewniającego spokój obradującym lub wypoczywającym gościom.

Większość pomieszczeń pałacu ma charakter zabytkowy. Nie jest to jednak efekt pieczołowitej odbudowy, bowiem pałac remontowano z myślą o jego nowych, konferencyjnohotelowych funkcjach. Oczywiście zachowano stare sztukaterie czy kominki, ale ostatecznie pałacowy charakter wnętrza zawdzięczają nowemu wyposażeniu. Ciemne, stylowe meble obite tkaninami w kolorze burgunda i złota, ciężkie bordowe zasłony, upięte w eleganckie kaskady i fale, czerwone dywany i wykładziny o fantazyjnych wzorach nadają salonom reprezentacyjny wygląd. W podobnej stylistyce i kolorystyce utrzymane są pałacowe pokoje gościnne. Duże, jasne i wygodne, sprawiają, że pobyt tutaj dla wielu osób staje się niezwykłą atrakcją.

Polecane dania:
kuchnia typowo polska

Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Ośrodek Wypoczynkowy Jadwisin
05-140 Serock
(22) 782 75 08, 782 65 41, (22) 782 67 31
jadwisin@owjadwisin.pl+'?' )
www.owjadwisin.pl, www.owjadwisin.oit.pl

Dojazd samochodem
Z Warszawy wyjazd ul. Modlińską w stronę Legionowa, dalej drogąkrajową nr 61 na Serock. Kilometr za Zegrzynkiem po prawej stronie wjazd do ośrodka. Jest tablica, ale jadąc zbyt szybko można jej nie zauważyć.

Dojazd pociągiem
Dojazd pociągiem do Warszawy. Dalej autobusem PKS lub autobusami linii prywatnych w kierunku Serocka i Pułtuska.

Okolica

*Kobyłka *– jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce, zbudowany w latach 17411745 przez Guido Antonio Longhi. We wnętrzu polichromie Grzegorza Łodzińskiego.

Nadbużański Park Krajobrazowy – swoim zasięgiem obejmuje dolny bieg rzeki Bugu, Narwi i Liwca, tereny Puszczy Białej, Borów Łochowskich i Lasów Ceranowskich. Z tego względu, jak na tereny nizinne, odznacza się wyjątkowo dużym zróżnicowaniem krajobrazu.

Popowo Kościelne – letniskowa miejscowość podwarszawska. Jest tu klasycystyczny pałac z połowy XIX wieku. Radzymin – tu, w dniach 1216 sierpnia 1920 roku zostały powstrzymane wojska bolszewickie szturmujące Warszawę. Według historyków bitwa ta nie tylko zadecydowała o dalszych losach wojny polskobolszewickiej, ale także o losach ówczesnej Europy. W rocznicę bitwy warszawskiej, 15 sierpnia, obchodzony jest dzień wojska polskiego. A poza tym z tutejszych piekarni pochodzi najlepszy chleb w Warszawie.

Wołomin – podwarszawskie miasteczko bardziej się kojarzy z polską mafią niż miejscem urodzenia pisarki Zofii Nałkowskiej. Muzeum mieści się w domu rodzinnym autorki Granicy.

Zatory – pałac z połowy XVIII wieku, rozbudowywany w XIX wieku. W latach 19191925 należał do brata Konstantego Mikołaja Radziwiłła, Krzysztofa Mikołaja.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)