Trwa ładowanie...

Pałac w Mosznej. Architektoniczna perła Opolszczyzny

Pałac w Mosznej to jeden z najbardziej malowniczych obiektów tego typu w skali ogólnopolskiej, który nie bez powodu nazywany jest architektoniczną perłą Opolszczyzny. Ta zabytkowa rezydencja na tle innych budowli wyróżnia się swoimi 99 wieżyczkami oraz unikalną architekturą o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach. Ponadto leży na terenie pięknego parku krajobrazowego, w otoczeniu wiekowych drzew.

Share
Pałac w Mosznej Pałac w Mosznej Źródło: Adobe Stock, fot: mariusz szczygieł
d4jblhw

Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja, której początki sięgają XVIII wieku. Znajduje się w niewielkiej wsi oddalonej o ok. 15 km od Krapkowic i 30 km od Opola. Z historycznych podań wynika, że w czasach średniowiecznych te tereny należały do zakonu Templariuszy. Kolejnymi ich posiadaczami był ród Tele-Wincklerów. Podobno jeden z hrabiów nakazał wybudowanie pałacu z dokładnie 99 wieżyczkami, gdyż 100 wymagałoby już opłacenia całego garnizonu wojska. Znana jest też wersja, że 99 wieżyczek ma symbolizować 99 majątków tego możnego roku.

Pałac został zniszczony na przełomie XVIII i XIX wieku przez pożar, po którym konieczna była odbudowa. W jej wyniku powstało dodatkowe, gotyckie skrzydło. Po II wojnie światowej pałac przeszedł został własnością państwa i przez wiele lat pełnił funkcję lokalnego ośrodka sanatoryjnego. Obecnie to typowa atrakcja turystyczna Opolszczyzny, która jest otwarta dla turystów przez cały rok. A jest tam co zwiedzać! Pałac liczy sobie aż 365 komnat i pomieszczeń.

Zawiedzenie pałacu w Mosznej

Bez wątpienia to jeden z najpiękniejszych pałaców na Opolszczyźnie, a być może także w całej Polsce. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko atrakcyjnej architekturze, ale także bardzo malowniczemu położeniu. Pałac znajduje się bowiem na terenie parku krajobrazowego, który słynie z obfitości drzew i krzewów. Takie otoczenia sprawia, że pałac w Mosznej prezentuje się niczym z pocztówki lub bajki. Szczególnego charakteru nadają mu strzeliste wieżyczki - to wręcz znak rozpoznawczy tej pięknej budowli.

Źródło: Adobe Stock
Pałac w Mosznej

Oglądanie pałacu jest możliwe na dwa sposoby. Turyści mogą postawić na samodzielną wycieczkę lub wybrać opcję zwiedzania w towarzystwie przewodnika. Jeśli zależy nam na poznaniu historii tego wyjątkowego miejsca i zobaczeniu najciekawszych jego zakątków, warto postawić na drugą opcję. Przewodnik oprowadzi nas m.in. po zamkowej kawiarni, jadalni, sali balowej, kaplicy, a także po gabinecie hrabiego i pałacowej oranżerii. Zwiedzający mogą się także pokusić o wejście na jedną z wieżyczek, z których można podziwiać widok na malownicze okolice pałacu.

d4jblhw

Specjalnie z myślą o najbardziej ciekawych turystach i miłośników zwiedzania z dreszczykiem emocji, przygotowano tzw. zwiedzanie ekstremalne. W jego ramach goście mogą zejść do zamkowych podziemi, niedostępnych na co dzień komnat, a także zwiedzić pałacową kryptę. Takie wycieczki są dostępne wyłącznie po zmroku i należy je zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Po zobaczeniu pałacu w Mosznej od środka, warto wybrać się na spacer po pałacowym parku, w którym można podziwiać ponad 300-letnie dęby oraz inne wiekowe drzewa i krzewy. Atrakcją są także azalie, które kwitną na przełomie maja i czerwca, nadając temu miejscu jeszcze bardziej bajkowej scenerii.

Pałac jest malowniczo położony Adobe Stock
Pałac jest malowniczo położony Źródło: Adobe Stock, fot: mariusz szczygieł

Ile kosztuje wstęp do pałacu w Mosznej?

Normalny bilet wstępu w ramach samodzielnego zwiedzania kosztuje - w zależności od terminu - 33 lub 19 zł, a ulgowy 21 lub 12 zł. Z kolei za zwiedzanie z przewodnikiem zapłacimy odpowiednio 64 lub 50 zł (bilet normalny) albo 49 lub 40 zł (bilet ulgowy). Za samo wejście do parku - bez zwiedzania pałacu od środka - zapłacimy 14 zł (bilet normalny) lub 9 zł (bilet ulgowy), ale od grudnia do lutego jest ono darmowe.

Na zwiedzanie malowniczego pałacu w Mosznej warto poświęcić przynajmniej jeden dzień. Ułatwia to fakt, że miejscowość, w której znajduje się zamek, dysponuje własną infrastrukturą turystyczną, w tym także noclegami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"W Polskę na weekend". Wystrzałowe miejsce w Polsce. Ziemia kłodzka to raj dla turystów

d4jblhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jblhw
d4jblhw