Pałac w Słubicach. Niezwykłe miejsce do zwiedzania
Na ziemi gostynińskiej podziwiać można m.in. pałac w Słubicach. Co jeszcze można zwiedzić w tej okolicy?
Gostynin został założony pod koniec XIV wieku, a obok miasta powstał na wzgórzu zamek książąt mazowieckich. W 1611 roku w zamku tym więziono cara Wasyla i jego braci Dymitra i Iwana Szujskich.
W 1824 roku sprowadzono do Gostynina niemieckich tkaczy, dla których zbudowano zbór ewangelicki, wykorzystując mury zamku. Ta neogotycka budowla, powstała według projektu Hilarego Szpilowskiego, jest teraz kościołem katolickim. Szpilowski wzniósł także gostyniński klasycystyczny ratusz na rynku.
Suserz
Klasycystyczny kościół w Suserzu należy do najpiękniejszych na Mazowszu. Jest dziełem Hilarego Szpilowskiego z 1810 roku. Jego bryła nieco zmieniona nadbudową wież frontowych nie zdradza urody wnętrza pokrytego polichromiami Leona Zdziarskiego. Do prostokątnej nawy przylega prezbiterium w formie rotundy. Szpilowski jest też autorem ołtarza głównego, ambony i chrzcielnicy w formie kielicha.
Nowe Wymyśle
Wieś założyli w 1781 roku osadnicy holenderscy, których sprowadził Kajetan Dębowski. Do dziś zachowało się tu po nich wiele śladów – kilkanaście drewnianych i murowanych domów, w których część mieszkalna i gospodarcza ulokowana jest pod wspólnym dachem, typowe, plecione z wikliny płoty, systemy kanałów melioracyjnych i zarośnięty chaszczami cmentarz. Najciekawszy jest dawny zbór mennonicki z 1864 roku – skromna murowana budowla, niestety w nienajlepszym stanie.
Sanniki
Pałac w Sannikach nie może się poszczycić zbyt długą metryką. Powstał w XIX wieku i w 1910 roku został gruntownie przebudowany i rozbudowany według projektu Władysława Marconiego. Jest obecnie budowlą niesymetryczną, z wieżą widokową na końcu jednego ze skrzydeł. Fryderyk Chopin spędził tu m.in. całe wakacje 1828 roku. Dzisiaj w pałacu mieści się Ośrodek Pamięci i są organizowane koncerty.
Dobrzyków
Podróżując po ziemi gostynińskiej warto przez chwilę zatrzymać się w Dobrzykowie i zajrzeć do miejscowego kościoła. Ta skromna drewniana budowla powstała najprawdopodobniej w 1775 roku, ale kryje znacznie starsze zabytki – późnogotyckie rzeźby w grupie Ukrzyżowania na belce tęczowej i na koszu ambony oraz piękny barokowy ołtarz.
Słubice
Ziemia gostynińska to obszar działania wybitnego architekta doby klasycyzmu, Hilarego Szpilowskiego, który w miasteczkach budował ratusze, a dla okolicznej szlachty piękne pałace. W Słubicach zbudował kościół parafialny wraz z całym wyposażeniem i pałac dla Józefa Mikorskiego. Kościół parafialny Kościół jest do dziś atrakcyjną budowlą, a we wnętrzu kryje piękne dzieło sztuki – nagrobek biskupa Andrzeja Stanisława Kostki Młodziejowskiego z 1780 roku dłuta Jakuba Monaldiego – które przeznaczone było do katedry, a właściwie jeszcze wówczas kolegiaty warszawskiej i tylko przez przypadek znalazło się w Słubicach. Pałac Pałac w Słubicach zbudowany został przed 1789 rokiem i był jedną z piękniejszych rezydencji w tzw. typie palladiańskim, w którym korpus budowli ujęty jest parą ustawionych pod kątem prostym oficyn, połączonych z nim ćwierćkolistymi galeriami. Niestety pałac jest obecnie już tylko malowniczą ruiną.
Studzieniec
Pałac w Studzieńcu, także dzieło Hilarego Szpilowskiego, wzniesiony dla Skarżyńskich około 1790 roku, miał podobny układ do rezydencji w Słubicach. Obecnie jest już tylko romantyczną ruiną w gąszczu zieleni.
Łąck
Pałac w Łącku zbudował znany warszawski architekt Kornel Gabrielski w latach 1872–1873 dla wielkiego łowczego cara rosyjskiego Aleksandra II, Roberta Fuhrmana. Neorenesansowa budowla o niesymetrycznym układzie, ze smukłą ośmioboczną wieżą dominującą w jej bryle, doczekała się ostatnio remontu. Łąck jest dziś znakomitym miejscem na wypoczynek. Ogromna stadnina ogierów oferuje możliwość spędzania czasu w siodle, okoliczne jeziora zapraszają do uprawiania sportów wodnych.
Nowy Duninów
Nowy Duninów po rozbiorach dość długo pozostawał w rękach rodzin niemieckich. Najpierw rząd pruski podarował go Gebhardowi Blücherowi, w 1803 roku otrzymał go Gottlieb Struensee, którego wnuczka wniosła majątek w wianie Karolowi Albrechtowi Wilhelmowi Ike, właścicielowi Wojanowa na Śląsku. Przyjął on nazwisko Ike-Duninowski i zainicjował rozbudowę majątku. Najciekawszą budowlą jest neogotycki zameczek. W Duninowie zachowały się do dziś także mało interesujący pałac główny z lat 60. XIX wieku i pałacyk myśliwski.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Warszawa
Autor: Małgorzata Omilanowska