Palestyna – historyczny region pełen kontrastów. Jaka jest jej historia i co warto zobaczyć?
Palestyna to historyczny region, obejmujący między innymi fragmenty Izraela. Jest terenem, o który od wieków toczone były walki, a konflikt na tym obszarze nie został zażegnany do dzisiaj. Jakie miejsca warto odwiedzić w Izraelu i Palestynie? Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Bliski Wschód?
Palestyna – gdzie jest położona?
Palestyna jest regionem geograficznym położonym na Bliskim Wschodzie. Najczęściej pod tą nazwą rozumie się obszar, który obejmuje:
· Niektóre tereny Izraela,
· Część Jordanii,
· Fragment Libanu,
· Fragment Syrii,
· Tereny, które są okupowane przez Izrael – Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu.
Obecnie uważa się, że granica Palestyny jest rozciąga się od Sydonu w Libanie po Damaszek w Syrii, natomiast na południe sięga do Zatoki Akaba na Morzu Czerwonym, a na północnym zachodzie region ograniczany jest przez miasto Rafah.
Tajemnicza droga w Jerozolimie. Nowe fakty
Palestyna - jaką ma historię?
Obszary dzisiejszej Palestyny zostały zasiedlone w paleolicie, w późniejszych okresach na terenach tych znajdowały się pierwsze ośrodki kultury natufskiej, a w okresie neolitu zaczęto zakładać pierwsze miasta. Tereny były podbijane między innymi przez Arabów, Asyryjczyków, Żydów, Egipcjan i Brytyjczyków. Do podbojów zachęcało korzystne położenie tego obszaru na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących Europę, Azję i Afrykę. Przez wieki tereny były wielokrotnie podbijane i zasiedlane przez różne ludy, między innymi Kananejczyków oraz Filistynów. Palestyna przez pewien czas była królestwem żydowskim, później znajdowała się pod panowaniem Babilonii, imperium perskiego i imperium osmańskiego.
Podczas I wojny światowej obszarami Palestyny zainteresowana była Wielka Brytania, a działacze żydowskiego ruchu narodowego żywili nadzieje na utworzenie na tym terytorium swojego państwa. Dochodziło wtedy do masowej imigracji Żydów do Palestyny, co nie podobało się ludności arabskiej zamieszkującej wówczas ten obszar. Ze względu na niemożność pogodzenia ludności żydowskiej i arabskiej, w okresie II wojny światowej dochodziło do ataków terrorystycznych. Zagłada Żydów, do jakiej doszło podczas wojny doprowadziła do międzynarodowych starań o utworzenie państwa żydowskiego. W 1947 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła koncepcję podzielenia Palestyny na arabską i żydowską część, jednak doprowadziło to do walk między tymi stronami.
W 1948 r. państwo Izrael zostało zaatakowane przez sąsiadujące państwa, Izrael odniósł zwycięstwo i nie tylko utrzymał swoje tereny, ale również zajął część Jerozolimy i fragment terytorium, które ONZ przeznaczył dla państwa arabskiego. W 1967 r. wybuchła wojna sześciodniowa, podczas której Izrael przejął Zachodnią Palestynę, która do dzisiaj jest pod jego okupacją. Obecnie Palestyna to region historyczny, nieuznawany przez wszystkie kraje jako odrębne państwo i jest pod silną kontrolą Izraela, a konflikt palestyńsko-izraelski nadal trwa. Podobnie jak Watykan Palestyna posiada status obserwatora ONZ, jest również członkiem UNESCO.
Palestyna i Izrael - co zobaczyć?
Ze względu na swoją burzliwą historię i mieszające się kultury, na terenach historycznej Palestyny nie brakuje miejsc, które warto są odwiedzenia. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Palestynie i Izraelu?
1. Jerozolima: jest największym miastem Izraela, które robi naprawdę ogromne wrażenie. Punkty, które trzeba odwiedzić to między innymi Ściana płaczu, Bazylika Grobu Pańskiego, mury starego miasta oraz Jad Waszem.
2. Betlejem: to miasto narodzin Chrystusa, w którym koniecznie trzeba odwiedzić Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Poza tym, zabytków czy innych atrakcji jest w Betlejem niewiele, ale w mieście zobaczyć można symbol izraelsko-pakistańskiego konfliktu, czyli mur, który zdobią murale wykonane przez Banksy’ego.
3. Pustynia Negew: jest położona na północy Izraela i zajmuje sporą część kraju. Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na pustyni jest Maktesz Ramon, czyli krater o głębokości 300 m, szerokości 9 km i długości aż 40 km. Niedaleko znajduje się jedyna w okolicy miejscowość Mitzpe Ramon, która stanowi główną bazę turystyczną na pustyni.
4. Jerycho: jest uważane za jedno z najstarszych miast, które jest stale zamieszkane. Dodatkowo, miasto jest uważane za najniżej położone miasto na świecie. W Jerycho znajdują się liczne stanowiska archeologiczne.
6. Morze Martwe: będąc w okolicy warto wybrać się nad morze, które jest tak naprawdę jeziorem. Nad wodą panuje specyficzny mikroklimat, który dobrze wpływa na osoby cierpiące na alergię lub astmę. Morze słynie również z tego, że jest najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym na świecie.
2. Ubiór: wybierając się do Palestyny należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański, wobec czego ubiór powinien być skromny. Nie należy nadmiernie odsłaniać ciała, ale kobiety nie muszą wszędzie nosić okrycia głowy. Mimo to, zawsze warto mieć pod ręką chustę, którą będzie można zakryć głowę.
3. Szabat: w judaizmie to siódmy dzień tygodnia, który jest czasem na modlitwę i odpoczynek. Trwa od piątkowego wieczoru do zachodu słońca w sobotę. Jest to czas wolny od pracy, więc należy liczyć się z tym, że nie działa wówczas transport publiczny, a restauracje i sklepy są zamknięte. Otwarte są sklepy muzułmańskie, można również trafić na muzułmański transport.
4. Bezpieczeństwo: ze względu na toczący się na tych terenach konflikt, sprawa bezpieczeństwa jest dość skomplikowana. Na ulicach różnych miast, na przykład Jerozolimy, nie powinien dziwić widok uzbrojonych żołnierzy, którzy pilnują porządku. Poza tym, w niektórych miejscach, na przykład takich, które są zamieszkiwane przez ortodoksyjnych Żydów, turyści nie są mile widziani.