Park narodowy apeluje. "To nie spacer. To łamanie prawa"
Kampinoski Park Narodowy przypomniał o ważnej zasadzie, o której turyści, wybierający się na spacery, często zapominają. Sprawa jest szczególnie istotna teraz, gdy na świat przychodzą młode łoszaki oraz inne zwierzęta. "To realne zagrożenie dla całego ekosystemu" - napisali w poście na Facebooku.
Kampinoski Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym przypomina o obowiązującym zakazie wprowadzania psów na teren parku. Jak podkreślają autorzy posta, zabieranie swoich czworonogów do parku narodowego "to nie spacer. To łamanie prawa".
Zakaz psów w parku narodowym
Jak zaznaczają przyrodnicy, wiosną sprawa jest szczególnie istotna. Wówczas na świat przychodzą młode łoszaki (łosie) oraz inne zwierzęta, a psy mogą być dla nich zagrożeniem. "Na Mokrych Łąkach dochodzi do prawdziwych tragedii. Psy, które tylko biegają, zagryzają pisklęta. Na świat przychodzą teraz gęgawy, sikory, drozdy, gołębie i sójki. Psy płoszą ptaki wodne w czasie lęgów" - czytamy w poście. Jak podkreślono, "dla dzikich zwierząt spotkanie z psem oznacza porzucenie gniazd, a nawet śmierć młodych" - przypomnieli leśnicy.
"Wolnobiegający pies to realne zagrożenie dla całego ekosystemu. Płoszenie w tym czasie może zadecydować o ich przetrwaniu" - dodali we wpisie na Facebooku KPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe kierunki LOT-u mogą stać się hitami. "Wsłuchujemy się w głos pasażerów"
Jak podkreślają przedstawiciele parku narodowego, zasady obowiązujące na jego terenie nie tylko są często łamane, ale także wolontariusze, którzy reagują na niepoprawne zachowanie, spotykani są z agresja ze strony właścicieli psów. "Park to nie wybieg. Park to dom dzikiej przyrody" - podsumowali.
Wyjątki w Kampinoskim Parku Narodowym
Na terenie parku narodowego z województwa mazowieckiego obowiązują pewn wyjątki. Wyłącznie na smyczy psy dopuszczalne są na parkingach, wybranych polanach wypoczynkowych, takich jak Granica, Lipków, Jakubów, Roztoka, Zaborów Leśny, Dąbrowa Leśna oraz na odcinku niebieskiego szlaku od Brochowa do Famułek Brochowskich.
Źródło: Kampinoski Park Narodowy