Trwa ładowanie...

Paszporty szczepionkowe. Coraz więcej przewoźników zdecydowanych

Lista przewoźników, którzy będą u siebie testować aplikację Travel Pass, stworzoną przez IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) robi się coraz dłuższa. Jest ona cyfrowym paszportem, zawierającym informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Podobnych rozwiązań jest jednak dużo więcej - tworzą je różne organizacje i linie lotnicze na całym świecie.
Share
Coraz więcej przewoźników chętnych na paszporty szczepionkowe
Coraz więcej przewoźników chętnych na paszporty szczepionkoweŹródło: Getty Images
d4abmp6

IATA już jesienią ogłosiła, że pracuje nad aplikacją Travel Pass, która ma pomóc ożywić ruch turystyczny w trakcie i po pandemii. W aplikacji, poza wynikami testów na COVID-19 i informacją o odbytych szczepieniach, będą także podstawowe informacje dotyczące przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.

Paszporty szczepionkowe Travel Pass - lista przewoźników się powiększa

Travel Pass będzie testowany już w marcu na niektórych trasach m.in. Qatar Airways, Emirates czy Etihad. Początkowo na liście było 20 przewoźników, ale sukcesywnie się ona powiększa. W ostatnich dniach poinformowano, że do testów dołącza także Air New Zealand oraz Rwandair - pierwsza linia lotnicza z Afryki, która bierze udział w przedsięwzięciu.

d4abmp6

Wszystko wskazuje na to, że paszportów szczepionkowych nie da się uniknąć, choć wzbudzają one sporo kontrowersji. Inną kwestią jest brak globalnego porozumienia w tej sprawie. Wiele linii lotniczych korzysta z własnych rozwiązań.

Paszporty szczepionkowe - testuje się wiele aplikacji

Lufthansa testuje w swojej aplikacji dodawanie zaświadczeń o odbytych testach na COVID-19 na kilku trasach m.in. z Frankfurtu do Stambułu czy Nowego Jorku. Podróżni mogą to zrobić przez specjalny formularz najwcześniej 72 h przed wylotem. Następnie otrzymują decyzję drogą mailową.

d4abmp6

Poza tym w różnych częściach świata powstało wielu kandydatów do akceptowanej globalnie aplikacji. Jest to m.in. CommonPass, rozwiązanie szwajcarskiej organizacji The Commons Project stworzona we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym., AOKpass, testowany przez linie Etihad podczas lotów między Abu Zabi a Paryżem oraz VeriFLY, testowana przez British Airways na trasach z Londynu Heathrow do USA.

Źródło: The Independent

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybuch silnika samolotu. Pasażerowie modlili się o ratunek

d4abmp6

Podziel się opinią

Share
d4abmp6
d4abmp6