EgzotykaPatagonia - dumne królestwo Indian z Francuzem na tronie

Patagonia - dumne królestwo Indian z Francuzem na tronie

Patagonia to jedyne terytorium obu Ameryk, które nigdy nie stało się europejską kolonią. Na podstawie zawartego jeszcze w pierwszej połowie XVII w. traktatu z Hiszpanią, tutejsi Indianie nie podlegali jej władzy, zachowując pełną niezależność. Do czasu...

Patagonia - dumne królestwo Indian z Francuzem na tronie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

25.08.2017 22:16

W XIX w. plemiona Mapuczów stworzyły tu niepodległe państwo, z królem Orelie-Antoine de Tounens, francuskim prawnikiem, na czele. Monarchia indiańska przetrwała niespełna kilkanaście miesięcy. Padła pod naporem wojsk argentyńskich i chilijskich – państw, które kilkadziesiąt lat wcześniej zrzuciły jarzmo korony hiszpańskiej.

Prawie milion kilometrów kwadratowych

Królestwo Patagonii i Araukanii, bo tak oficjalnie nazywało się indiańskie państwo, terytorialnie było prawdziwym imperium. Zajmowało obszar prawie 1 mln km kw. - cały południowy obszar Ameryki Południowej - od rzeki Biobio, aż po Ziemię Ognistą.

Wielkość terytorium nie szła jednak w parze z siłą polityczną i militarną monarchii. Aureliusz Antoni I, mimo iż miał ambitne plany, nie był mężem stanu na miarę Napoleona. I choć państwo posiadało liberalną konstytucję, flagę, rząd, hymn, nie zyskało uznania na arenie międzynarodowej.

5 stycznia 1862 r. król Aureliusz Antoni I został pojmany przez wojska chilijskie, które najechały jego monarchię. Po krótkim uwięzieniu uznano go za niepoczytalnego i wydalono do Francji. Kilka lat później Chile i Argentyna rozpoczęły systematyczny podbój wciąż nominalnie niepodległego Królestwa Patagonii i Araukanii.

Obraz
© Tereny dawnej Patagonii / Shutterstock.com

Monarchowie do dzisiaj są na wygnaniu

Posłany na banicję monarcha próbował w tym czasie kilkukrotnie odzyskać tron. Trzykrotne zorganizowane przez niego wyprawy – w latach 1869-1871 oraz w 1874 i 1876 r. – zakończyły się jednak niepowodzeniem. Po klęsce ostatniej ekspedycji, król Aureliusz Antoni I żył już tylko dwa lata. Zmarł schorowany 17 września 1878 r. w Tourtoirac we Francji. Nie spełniło się żadne z jego marzeń. Nie stworzył trwałego niepodległego królestwa indiańskiego, nie doczekał się także syna.

Trzy lata po śmierci pierwszego i ostatniego króla Patagonii, Chile i Argentyna podzieliły między siebie jego państwo. Rozbiór Patagonii nie oznaczał jednak kresu marzeń o niepodległym królestwie indiańskim na tym terytorium. Do dzisiaj następcy Aureliusza Antoniego I zgłaszają swoje pretensje do tronu, istniejącej na razie jedynie w internecie monarchii. Obecnym pretendentem jest Antoni IV, wybrany 9 stycznia 2014 r. przez Radę Regencyjną.

Obraz
© Tereny dawnej Patagonii / Shutterstock.com

Surowy, romantyczny klimat i krajobraz

Gdyby los zrządził, że wstąpiłby on na tron, jego królestwo nie będzie w niczym przypominało słonecznej Francji. Patagonia to kraina o surowym klimacie i krajobrazie. Kraj położony jest między oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Zachodnie wybrzeże (należące obecnie do Chile) pełne jest fiordów, wysp oraz wysepek. Nad Patagonią wznoszą się Andy – silnie zlodowacone góry wulkanicznego pochodzenia. Ich wygląd miał podobno silnie oddziałać na romantyczną duszę Aureliusza Antoniego I. Niechaj mu ziemia lekką będzie.

francjaamerykakrólestwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)