Płock. Największe atrakcje zapomnianej stolicy
Gdy zapytamy najmłodszych uczniów o stolice Polski, prawdopodobnie na jednym oddechu odpowiedzą kolejno: Gniezno, Kraków i Warszawa. Również niewielu dorosłych pamięta o Płocku, który w latach 1079-1138, za czasów panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego pełnił tę zaszczytną funkcję. Współcześnie mazowieckie miasto słynie m.in. ze Wzgórza Tumskiego z pozostałościami murów zamkowych i wież, a także z najdłuższego molo rzecznego w kraju. Na tym atrakcje Płocka jednak się nie kończą.
Płock jest jednym z najważniejszych miast w województwie mazowieckim, które od Warszawy dzielą zaledwie dwie godziny jazdy samochodem. Prawa miejskie otrzymał już w 1237 roku. Jego powierzchnia wynosi około 88 km kw. Żyje tam ponad 117 tys. osób. Płock kieruje ciekawą ofertę do turystów. Pora poznać największe atrakcje.
Wzgórze Tumskie
Zwiedzanie Płocka warto zacząć od Wzgórza Tumskiego, czyli najstarszej części miasta, gdzie już w X wieku założono warowny gród książęcy. Na przestrzeni wieków stale się rozwijał i stanowił miejsce zamieszkania ważnych osobistości. Dziś znajdziemy tam m.in. wieże Szlachecką i Zegarową, a także Muzeum Diecezjalne z pamiątkami po św. Faustynie Kowalskiej. To właśnie w Płocku siostra zakonna miała ponoć jedno z najważniejszych objawień. 22 lutego 1931 roku w obecnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego podobno miał ukazać się jej Jezus i polecić namalowanie obrazu "Jezu, ufam Tobie". Nadal trwa polemika na temat stanu psychicznego świętej. Część badaczy opowiada się za pełnym zdrowiem kobiety i prawdziwymi objawieniami, a inni traktują je jako możliwe halucynacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Niedaleko wznosi się Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jedną z najstarszych katedr w całej Polsce. Miłośników historii przyciągają miejsca pochówku dawnych władców, np. Władysława I Hermana, Bolesława III Krzywoustego, Bolesława IV Kędzierzawego, Konrada I Mazowieckiego, Bolesława II Mazowieckiego i innych książąt.
Ważne miejsca i odpoczynek nad Wisłą
Po kilkunastominutowym spacerze docieramy do kolejnych atrakcji: secesyjnej kamienicy będącej siedzibą Muzeum Mazowieckiego, Placu Narutowicza z pałacami biskupimi, starego rynku z klasycystycznym ratuszem, a także nowego rynku z Teatrem Dramatycznym. Ponadto nie można pominąć dawnych spichlerzy, baszty obronnej czy wieży ciśnień.
Po zwiedzeniu najważniejszych zakątków zabytkowego Płocka warto nieco odpocząć na łonie natury. Wspaniały wypoczynek zapewniają bulwary nad Wisłą. Długa trasa spacerowa gwarantuje piękne widoki. To także idealna lokalizacja do aktywnych zabaw na świeżym powietrzu. Popularnością cieszą się przede wszystkim sporty wodne – spływy kajakami, "przejażdżki" rowerami wodnymi, rejsy statkami rzecznymi czy wędkowanie. Nie można zapomnieć także o płockim molo, czyli 358 – metrowym stalowym pomoście z ławeczkami i restauracją "na wodzie".
Zoo w Płocku
Dobrym zwieńczeniem wizyty w Płocku będą odwiedziny miejscowego zoo, które założono 1 maja 1951 roku. Jak czytamy na stronie płockiego ogrodu zoologicznego, mieszka tam około 580 gatunków zwierząt. Jedna z najsłynniejszych mieszkanek to Marta – 93-letnia samica aligatora missisipijskiego, która miała nawet okazję zagrać w filmie "Hydrozagadka" w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Dodatkowe atrakcje stanowią pokazy karmienia, wyjątkowe okazy botaniczne, place zabaw czy park linowy dla dzieci.
Zoo w Płocku jest czynne codziennie przez cały rok. Godziny otwarcia zmieniają się w poszczególnych miesiącach, dlatego najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie internetowej obiektu. Bilet normalny kosztuje 32 zł, a ulgowy przysługujący dzieciom od trzeciego roku życia, uczniom, studentom, emerytom, rencistom, osobom z niepełnosprawnościami w stopniu lekkim i umiarkowanym 22 zł.
Czytaj też: Rzadki widok w Międzyzdrojach. "Coś wspaniałego"