MiastaPod krakowskim Rynkiem powstanie niezwykła konstrukcja. Nowatorskie rozwiązanie!

Pod krakowskim Rynkiem powstanie niezwykła konstrukcja. Nowatorskie rozwiązanie!

W połowie września pod płytą Rynku Głównego zostanie przeciągnięty nowoczesny, szwajcarski rurociąg umożliwiający przyłączenie Sukiennic oraz Wieży Ratuszowej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Obędzie się bez kopania, dzięki czemu ruch turystyczny w sercu Krakowa nie zostanie wstrzymany.

Pod krakowskim Rynkiem powstanie niezwykła konstrukcja. Nowatorskie rozwiązanie!
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | liseykina

Jak czytamy na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Cieplnego w Krakowie, poprowadzenie rurociągu pod płytą Rynku Głównego będzie "unikalną operacją inżynieryjną". Sieć przeciągnięta zostanie od ulicy Brackiej do św. Jana, a serce miasta nie zostanie rozkopane. To dobra informacja dla wszystkich, którzy w niedługim czasie planują wizyty w grodzie Kraka.

Operacja ma zostać przeprowadzona w połowie września, a przygotowania do niej trwają od wielu tygodni. Celem akcji jest bowiem nie tylko doprowadzenie ciepła do Wieży Ratuszowej i Sukiennic, ale również zrobienie wszystkiego w taki sposób, by "nie naruszyć historycznej substancji najcenniejszej powierzchni Krakowa" i "niespodzianek" mogących znajdować pod ziemią. Dlatego przedsięwzięcie odbywa się pod bacznym okiem konserwatorów i archeologów.

Obraz
© Shutterstock.com

MPEC informuje, że najpierw wykonany zostanie tzw. przewiert pod ziemią, a następnie wprowadzony zostanie w to miejsce sprowadzony ze Szwajcarii specjalny, giętki rurociąg, który wypełni podziemną szczelinę.Tzw. komora startowa wykonana zostanie przy ulicy Brackiej, zaś odbiorcza - przy Sukiennicach w sąsiedztwie Wieży Ratuszowej. Tam właśnie giętki rurociąg wprowadzony zostanie w istniejący już kanał technologiczny przebiegający wzdłuż Sukiennic w kierunku ulicy św. Jana

"Rozbudowa sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum miasta to projekt, który umożliwia zastąpienie nieefektywnych źródeł ciepła, w tym przede wszystkim palenisk węglowych, ekologicznym ciepłem z miejskiej sieci" - czytamy na stronie MPEC. Jesteście ciekawi, jak przebiegnie operacja?

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

krakówpolskamiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)