Podróż po nieistniejących państwach europejskich. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
Okres po 1989 r. był czasem wybijania się na niepodległość szeregu krajów europejskich. Tak rzeczywiście było, ale to w XIX w. na mapie naszego kontynentu, choć nie było na niej Polski, znajdowało się dwa razy więcej państw niż obecnie.
01.05.2018 | aktual.: 02.05.2018 11:19
W połowie XIX w. obszar obecnych Niemiec i Włoch przypominał barwną mozaikę. Składały się na nią liczne większe i mniejsze organizmy państwowe. Na Półwyspie Apenińskim były wśród nich: Królestwo Sardynii, Królestwo Obojga Sycylii, Państwo Kościelne, Wielkie Księstwo Toskanii, Księstwo Parmy oraz Księstwo Modeny. Jeszcze bardziej rozdrobnione były Niemcy. Na obszarze obecnej RFN znajdowało się około trzydziestu struktur państwowych. Wymieńmy tu tylko te największe i najbardziej znaczące: Królestwo Prus, Królestwo Hanoweru, Królestwo Bawarii, Królestwo Saksonii, Wielkie Księstwo Badenii, Wielkie Księstwo Meklemburgii-Schwerin i Wielkie Księstwo Hesji.
Państwo Kościelne
Odwiedzając to środkowowłoskie państwo, rządzone przez papieża, turysta kierował swoje kroki przede wszystkim (o ile nie wyłącznie) do Rzymu. Papieska stolica przyciągała gości ogromem i różnorodnością zabytków – zarówno tych starożytnych (jak np. Koloseum) jak i tych późniejszych – znajdujących się zwłaszcza w Watykanie – na czele z Bazyliką św. Piotra.
Królestwo Sardynii
Tu turysta zmierzał do Turynu. W stołecznej metropolii mógł zobaczyć m.in. XV-wieczną katedrę, pałac królewski oraz, przede wszystkim, słynne w całym świecie Muzeum Egipskie, które powstało w 1824 roku. Największy archeolog owych czasów, Jean Francois Champollion, tak podkreślił wagę tej placówki: "Droga do Memfis i Teb wiedzie przez Turyn".
Królestwo Obojga Sycylii
Neapol – stolica tego państwa – jest od średniowiecza jednym z najważniejszych ośrodków kultury europejskiej. To tu znajduje się Uniwersytet Fryderyka II, najstarsza - powstała w 1224 r. - uczelnia publiczna na świecie.
Uwagę turystów przykuwały i przykuwają także: XII-wieczny zamek oraz liczne zabytkowe kościoły, w tym zwłaszcza gotycka katedra z kaplicą św. Januarego.
Wielkie Księstwo Toskanii
To najmniejsze z państw włoskich, którymi się tutaj zajmujemy, przyciągało turystów niczym magnes. Działo się tak dzięki Florencji, miastu, które, jeśli nie liczyć Rzymu, było i jest największą skarbnicą zabytków w całej Europie. To tu znajduje się najsłynniejsza na naszym kontynencie galeria malarstwa – Galerie Uffizi. Na wyliczenie pozostałych godnych zwiedzenia miejsc trudno się silić; wyliczmy więc tylko niektóre: Pałac Medyceuszy, Katedra Matki Bożej Kwietnej, Dzwonnica Giotta.
Królestwo Prus
Opuszczamy Włochy, przenosząc się do Prus. Ale to nie od nie stolicy państwa, Berlina, zaczynamy wizytę. W położonym w pobliżu Berlina Poczdamie znajduje się urokliwy rokokowy pałac władców Prus Sanssouci, wpisany w 1990 roku na listę UNESCO. W Berlinie zatrzymujemy się Muzeum Pergamońskim, powstałej, w 1910 r., placówce, gromadzącej unikatowe zbiory sztuki starożytnej.
Królestwo Bawarii
Naszą krótką wyprawę kończymy w Bawarii. Ta największa, po Prusach, monarchia w Niemczech, przyciągała zwłaszcza romantyczne natury. To tu znajdują się cztery bajkowe zamki króla Ludwika II: Neuschwanstein, Herrenchiemsee, Linderhof oraz Schachen. Zwłaszcza pierwszy z nich przyciąga od lat liczne rzesze gości. Neuschwanstein odwiedza rocznie około 1,3 mln turystów. I tak jest od 1886 roku, gdy zakończono jego budowę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl