Trwa ładowanie...
dwz0tyl

Podróże w tropiki zabójcze dla klimatu

Warto przemyśleć, dokąd wybrać się na wakacje. Naukowcy alarmują, że latanie w tropiki bardziej szkodzi środowisku niż poruszanie się samolotem w umiarkowanym klimacie.

dwz0tyl

_ Warto przemyśleć, dokąd wybrać się na wakacje. Naukowcy alarmują, że latanie w tropiki bardziej szkodzi środowisku niż poruszanie się samolotem w umiarkowanym klimacie. _

Samoloty emitują nie tylko dwutlenek węgla, ale i tlenek azotu. Tlenek azotu przyczynia się zarówno do powstawania ozonu, jak i do destrukcji gazu odpowiedzialnego za globalne ocieplenie - metanu.

Okazuje się, że w umiarkowanym klimacie te reakcje nawzajem się znoszą, toteż tlenek azotu w sumie nie wpływa na klimat - odkrył Keith Shine z University of Reading. Niestety, w słonecznych tropikach jest inaczej - ozon powstaje pięć razy szybciej niż w strefie umiarkowanej, natomiast rozkład metanu pod wpływem tlenku azotu nie nasila się zauważalnie.

Najgorzej jest właśnie na typowej wysokości lotów - 10 tys. metrów.

Wyniki badań nasuwają pytanie, czy nie należałoby ograniczyć w przyszłości emisji szkodliwych substancji przez samoloty poprzez nakładanie wysokich kar, np. w krajach, które przeżywają turystyczny rozkwit. Unia Europejska zamierza kontrolować emisję spalin samolotowych od 2011 roku.

Wyniki badań podał magazyn \"New Scientist\".

(PAP)

mrt/ pmw/ hes/ yy/

(PAP/int.)

dwz0tyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0tyl