Trwa ładowanie...
płatności
30-01-2012 16:12

Podróżowanie wczoraj i dziś

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat znacznie zmieniły się formy komunikacji, płatności czy samego przemieszczania się po Polsce i między krajami. Kilkanaście lat temu nikt nie uwierzyłby, że to, co dzisiaj jest dla nas naturalne, jest w ogóle możliwe.

Podróżowanie wczoraj i dziśŹródło: Thinkstock
d12h5du
d12h5du

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat znacznie zmieniły się formy komunikacji, płatności czy samego przemieszczania się po Polsce i między krajami. Kilkanaście lat temu nikt nie uwierzyłby, że to, co dzisiaj jest dla nas naturalne, jest w ogóle możliwe.

Zacznijmy od pieniędzy

Gotówka zawsze była nam potrzebna do tego, aby podróżować. Czy jednak bez niej można się obejść? Dzisiaj wielu ludzi korzysta z kart kredytowych, które można spłacać w późniejszym terminie, co nie zmienia jednak faktu, że prędzej czy później za naszą podróż musimy zapłacić. Zmieniła się jedynie forma płatności. Teraz nie musimy mieć przy sobie pieniędzy. W większości hoteli i restauracji nie ma problemu z regulowaniem opłat za pomocą kart płatniczych. Co więcej, dzięki wprowadzeniu uniwersalnego pieniądza euro, nie trzeba przejmować się kantorami. Zresztą, nawet jeśli w danym kraju obowiązuje inna waluta, większość banków umożliwia przewalutowanie dostępnych na koncie środków. Kilkanaście lat temu, nikt nie przypuszczałby, że za całą wycieczkę możemy płacić przelewem bankowym przez internet, nie wychodząc z domu. A jeśli sami chcemy zaplanować wyjazd, mamy możliwość obejrzenia tysiąca ofert na stronach internetowych biur turystycznych, noclegowni, a nawet zajrzenia do menu restauracji.

Będąc poza domem, często komunikujemy się z bliskimi

Wtedy korzystamy z poczty i telefonu. Jeszcze do niedawna modne było wysłanie pocztówki z odwiedzanego przez nas miejsca. Dzisiaj ta forma została wyparta przez e-maile, czyli pocztę elektroniczną, SMS-y, MMS-y czy nawet videorozmowy. Nie czekamy już z utęsknieniem na list i nie denerwujemy się, czy ze znajomymi wszystko w porządku. Wystarczy telefon komórkowy lub komputer. Pewnie trudno nam sobie przypomnieć istnienie automatu na żetony i niebieskiego automatu na karty telefoniczne. W większości zniknęły one z ulic polskich miast. Trudno było uwierzyć w to kilkanaście lat temu, ale obecnie komputer nie musi mieć kilku części i stać na biurku przytwierdzony do gniazdka. Na rynku możemy dostać tak małe i poręczne komputery i netbooki, że z powodzeniem możemy oglądać na nich filmy lub rozmawiać przez komunikatory internetowe, jednocześnie jadąc do innego kraju (oczywiście pod warunkiem, że sami nie prowadzimy pojazdu).

Jak widać postęp techniczny jaki dokonał się przez ostatnie lata ma znaczenie we współczesnej turystyce. Tak naprawdę bez wychodzenia z domu możemy obejrzeć w oferty wycieczek, zaplanować nasze wakacje i dokonać potrzebnych transakcji. Na szczęście nikt nie zdołał odebrać nam przyjemności z podróżowania po wybranym przez nas miejscu. Prawdziwa turystyka nadal wymaga od nas chęci samodzielnego wybrania się na wymarzoną wycieczkę.

Marlena Wojtalik

Więcej nattg.com.pl

d12h5du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12h5du