Trwa ładowanie...

Polacy utknęli na Sint Maarten. Pojechali na miesiąc miodowy do raju

95 proc. powierzchni rajskiej wyspy Sint Maarten zostało już zniszczone przez huragan Irma. Po słynnym lotnisku Princess Juliana nie zostało ani śladu. W hotelu obok pozostałości po porcie lotniczym Polacy czekają aż minie kryzys. Jedna z par przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy.

Polacy utknęli na Sint Maarten. Pojechali na miesiąc miodowy do rajuŹródło: East News, fot: Gerben Van Es
d3dpxyw
d3dpxyw

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na wyspie.

Huragan Irma sieje spustoszenie na Karaibach i niszczy wszystko, co napotyka na drodze. Wiatr, o zawrotnej prędkości ok. 300 km/h, zrywa dachy domów i linie energetyczne, a drzewa wyrywa z korzeniami. Rajska wyspa Sint Maarten została zniszczona przez Irmę w 95 proc. 40 tys. osób zostało bez dachu nad głową. Niektórym udało się przenieść do hoteli, pozostali spią na ulicy.

East News
Źródło: East News, fot: Greben Van Es

Wśród turystów, którzy tam utknęli jest czwórka Polaków. Reporterowi TVN24 udało się porozmawiać z Dorotą Malawską, która wyspę wybrała na miesiąc miodowy. - Jesteśmy w hotelu, a raczej tym, co z niego zostało. Jest tu nas sto, dwieście osób - opowiada. - Hotel ma zapasy żywności i wody tylko na dwa dni.

d3dpxyw

Na wyspę skierowano holenderskie wojsko, które pilnuje m.in. wspomnianego hotelu. - Powiedzieli, że tutaj zostaną. Natomiast jeśli chodzi o ewakuację, to w tej chwili jest ona w ogóle niemożliwa - relacjonuje Malawska. Para jest w kontakcie z polskimi służbami dyplomatycznymi. Ale, jak podaje TVN24, te zalecają stosowanie się do poleceń wydawanych przez miejscowe władze.

Jak dotąd uchodząca za rajską, wyspa Sint Maarten wchodzi w skład Archipelagu Małych Antyli. Od lat głośno było o niej także dzięki nietypowemu lotnisku. Princess Juliana jest, a właściwie było, głównym lotniskiem pasażerskim na karaibskiej wyspie. Irma całkowicie je zniszczyła. Kamienie dosłownie waliły w samoloty, pas startowy pokrywały góry piachu, a tzw. kieszenie zalewały hektolitry wody.

East News
Źródło: East News, fot: MOREL/SIMAX/SIPA

Wyjątkowość lotniska polegała na jego lokalizacji. Pas startowy, dziś cały zasypany piachem, po obu stronach od wody oddzielał niewielki pasek plaży, liczący kilkadziesiąt metrów. Ta bliskość stanowiła atrakcję turystów z całego świata. Fani lotnictwa uwielbiali je ze względu na punkt, z którego mogli obserwować i fotografować maszyny podchodzące do lądowania. I to nad ich głowami. Dziś nie wiadomo, czy te czasy wrócą.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Alexey Y. Petrov

Źródło: TVN24

Zobacz, jakie spustoszenie sieje huragan Irma:

Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę eMAG.pl kody rabatowe.

d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj