Trwa ładowanie...

Polacy w samym środku nocy polarnej. Pokazali zdjęcia

Na profilu Polish Polar Station Hornsund pojawiły się zdjęcia wykonane w samym środku nocy polarnej. Co ciekawe, podczas pełni księżyca, stacja znajdująca się na Spitsbergenie jest oświetlona niemal jak za dnia.

Noc polarna na Spitsbergenie, zdjęcie ilustracyjne Noc polarna na Spitsbergenie, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Adobe Stock, fot: BUBLIK_POLINA
du2oava
du2oava

Astronomiczna zima rozpoczęła się w tym roku dokładnie 21 grudnia o godz. 16.59. O tej godzinie Słońce przeszło przez punkt Koziorożca. W tym dniu jego górowanie w zenicie nastąpiło na najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej, czyli właśnie na zwrotniku Koziorożca. Na półkuli północnej był wtedy najmniejszy kąt padania promieni słonecznych.

Dzień astronomicznej zimy to również moment, w którym przypada środek nocy polarnej. Zjawisko to występuje na obszarach okołobiegunowych. W tym czasie słońce znajduje się poniżej linii horyzontu przez 24 godzin na dobę i trwa to przez określoną liczbę dni w roku.

Astronomiczna zima trwa. Polacy pokazali zdjęcia ze stacji polarnej

W samym środku nocy polarnej znaleźli się m.in. pracownicy polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie. Jednak, jak czytamy na ich oficjalnym profilu na Facebooku, noc polarna nie jest aż taka straszna.

"Dzisiaj o 16:59 początek astronomicznej zimy, na obszarach okołobiegunowych - środek nocy polarnej i słońce najniżej pod horyzontem. Mimo tego, że mamy teraz najciemniej, a słońce wzejdzie dopiero za ponad półtora miesiąca - w czasie pełni Księżyca jest całkiem jasno" - czytamy w poście udostępnionym na profilu Polish Polar Station Hornsund na Facebooku.

du2oava

Polacy podzielili się z internautami zdjęciami wykonanymi w norweskiej stacji polarnej. Jak widać, światło bijące od będącego w pełni księżyca oświetla okolicę i sprawia, że noc polarna nie jest aż tak straszna, jak mogłaby się wydawać.

Arktyczne mrozy i niedźwiedzie polarne. Ci Polacy są tym zachwyceni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
du2oava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du2oava

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj