Polacy znaleźli sposób na tani długi weekend. "Powszechny trend"
Długi weekend czerwcowy zbliża się wielkimi krokami. Jest to czas, który Polacy bardzo chętnie poświęcają na bliższe lub dalsze podróże. Na szczycie hierarchii najczęściej wybieranych miast noclegowych znajduje się bezkonkurencyjne Zakopane. Jednakże dalej pojawia się kilka niespodzianek. - Ciekawostką jest fakt, że staycation będzie dość powszechnym trendem - mówi w rozmowie z WP Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Tak zwana czerwcówka związana ze świętem Bożego Ciała, które ustanowione jest dniem wolnym od pracy, to dobry moment na zorganizowanie kilkudniowego wyjazdu. Wykorzystując zaledwie jeden dzień urlopu w piątek, można cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem. Dodatkowo wyjazdom sprzyja fakt, że zdaniem synoptyków pogoda w tym czasie ma rozpieszczać Polaków bezchmurnym niebem i przyjemnymi temperaturami.
Urlopowicze stawiają na południe Polski
Najczęściej wybieraną miejscowością na spędzenie długiego weekendu czerwcowego jest Zakopane (23,84 proc.), co można już uznać za tradycję narodową. Drugie miejsce zajął Kraków (17,22 proc.), zaś ostatnie na podium - Kołobrzeg (12,58 proc.). Z badania Nocowanie.pl wynika, że Polacy chętnie w tym czasie odwiedzą także Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Białkę Tatrzańską, Karpacz, Biały Dunajec oraz Bukowinę Tatrzańską. - W praktycznie każdej z tych najpopularniejszych miejscowości są jeszcze wolne miejsca - mówi Karol Wiak, ekspert z Nocowanie.pl, w rozmowie z WP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Chorwacja to nie tylko rajskie plaże. Zobacz, co ma do zaoferowania Żupania zadarska
Procentowy rozkład zainteresowania poszczególnymi regionami w Polsce przedstawia się następująco:
- Małopolska - 34,64 proc.
- Pomorze - 15,74 proc.
- Dolny Śląsk - 11,92 proc.
- Pomorze Zachodnie - 11,36 proc.
Nowy trend wśród turystów
W tym roku wyraźnie widać nowy trend, który pojawił się wśród podróżujących Polaków. - O ile zainteresowanie tymi popularnymi kierunkami nie jest żadnym zaskoczeniem, to na pewno ciekawostką będzie fakt, że obserwujemy wzrost zainteresowania takimi kierunkami, które znajdują się stosunkowo blisko tych regionów, w których mieszka największa liczba osób. Ma to na pewno ścisły związek, z tym że to staycation będzie dość powszechnym trendem podczas długiego weekendu czerwcowego - tłumaczy Karol Wiak.
Staycation, o którym mowa, polega na wybieraniu noclegów i atrakcji turystycznych zlokalizowanych niedaleko domu, w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem czy pociągiem. Z pewnością ma to związek z próbą zaoszczędzenia. - Dla przykładu, województwo lubelskie i Mazury wybiera średnio o 35 proc. więcej turystów niż w 2022 r., a Mazowsze - o 15 proc. więcej osób - komentuje Wiak.
Ceny wyższe niż przed rokiem
Choć miejsca noclegowe w całej Polsce są jeszcze dostępne, warto się pospieszyć, by wybrać taki obiekt, który znajduje się w przyjemnej lokalizacji i oferuje przystępną cenę. Zdaniem analityków z portalu Nocowanie.pl średnia cena noclegu podczas czerwcówki rozpoczyna się od 130 zł od osoby za dobę.
Z kolei badania przeprowadzone przez HREIT na podstawie danych Booking.com pokazują, że za wypoczynek podczas Bożego Ciała zapłacimy o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Okazuje się, że najdrożej jest w Sopocie. "Szukając na ostatnią chwilę noclegu na przedłużony weekend, trzeba się liczyć z tym, że średnia stawka za dobę dla dwóch osób przebiła 800 zł. W porównaniu do zeszłego roku jest to o niemal 30 złotych więcej" - czytamy w raporcie z badania.
- Jeśli chodzi o zainteresowanie konkretnymi typami obiektów, to najwięcej osób rezerwuje apartamenty (nieco ponad 31 proc.), pensjonaty (15 proc.), hotele (10 proc.) oraz pokoje gościnne (nieco ponad 6 proc.). Takie dane pokazują, że największa szansa na znalezienie noclegów na ostatnią chwilę jest w obiektach z kategorii kwatery i pokoje oraz domki - komentuje Karol Wiak.