Trwa ładowanie...
d1wlcvs

Polanica-Zdrój

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Województwo dolnośląskie, powiat kłodzki, 101 km od Wrocławia.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Polanica-Zdrój - położenie

Polanica-Zdrój to niewielkie miasteczko położone na Dolnym Śląsku. Ma niespełna kilkanaście kilometrów kwadratowych i niecałe 7 tysięcy mieszkańców, ale to urokliwe miasteczko ściąga co roku wielu turystów, z uwagi na urokliwe położenie w Kotlinie Kłodzkiej w pobliżu Gór Stołowych oraz walory uzdrowiskowe. Historia uzdrowiska w Polanicy zdrój sięga setek lat wstecz. Źródła pisane podają, że kwaśną wodę ze źródła w Polanicy-Zdroju wykorzystywano już w XVI XVII wieku. Do granicy Polski z Czechami mamy tylko 30 kilometrów, czyli około pół godziny jazdy samochodem.

Co warto zobaczyć w Polanicy-Zdroju?

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, cała architektura i urbanistyka miasta jest utrzymana w tzw. stylu kurortowym ze znamionami okolicznej charakterystycznej zabudowy. W okolicy zobaczymy liczne drewniane i murowane wille, położone malowniczo wśród dużej ilości zieleni. Miasto nie zostało zniszczone w czasie wojny, dlatego też mamy okazję podziwiać urokliwą architekturę uzdrowisk i pensjonatów.

Trzeba odwiedzić Park Zdrojowy oraz zabytkowe sanatorium Wielka Pieniawa. W kurorcie w czasach przedwojennych przebywał Mieczysław Fogg oraz Maria Dąbrowska. W lokalnym Technikum Szklarskim uczyła się słynna polska wokalistka Irena Santor. W okolicy obowiązkowo musimyzobaczyć Park Narodowy Gór Stołowych.

Co zjeść w Polanicy-Zdroju?

Deptak w Polanicy-Zdroju to miejsce, gdzie można dobrze zjeść i spędzić miło czas. Z uwagi na atrakcyjność turystyczną i uzdrowiskową, mamy do dyspozycji wiele restauracji i pubów, gdzie serwuje się liczne smaczne potrawy z regionu Dolnego Śląska i charakterystyczne dla niej potrawy, między innymi rolady śląskie i śląskie kluski.

Do wyboru mamy też, popularne w Polsce restauracje z kuchnią włoską i międzynarodową. Za obiad w restauracji przy deptaku w Polanicy-Zdroju zapłacimy od 30 zł.

Polanica-Zdrój – komunikacja

Stosunkowo niewielka liczba mieszkańców i dość mały obszar pozwalają przemieszczać się po terenie miasteczka pieszo. Większość pensjonatów i punktów turystycznych znajduje się w odległości kilkuset metrów do kilometra od centrum. Z dworca kolejowego, który oddziela od centrum miasta osiedle bloków, dotrzemy na miejsce taksówką.

Przez miasto wiedzie droga wojewódzka 388, którą dojedziemy do oddalonego o 10 kilometrów Kłodzka oraz dzięki której dotrzemy do okolicznych miast.

Polanica-Zdrój – kiedy warto jechać?

Miasteczko jest kurortem całorocznym.* Oferta turystyczna Polanicy-Zdroju* jest urozmaicana cały rok, a przyjezdni mogą poza sezonem udać się miedzy innymi na wydarzenia literackie, związane z poetyckimi tradycjami miasta. A kiedy nie mamy możliwości pospacerować po Parku Zdrojowym, mamy do dyspozycji Duszniki-Zdrój i Zieleniec, gdzie poza sezonem możemy skorzystać z oferty sportów zimowych. Zimą skorzystamy także z oferty zimowej całej Kotliny Kłodzkiej, czyli centrum narciarstwa.

Polanica-Zdrój – okoliczne atrakcje

Atrakcją Polanicy-Zdroju są jej walory uzdrowiskowe i malownicze położenie. W odległości około 10-20 kilometrów znajdują się liczne, podobne miasteczka uzdrowiskowe, gdzie możemy łatwo dotrzeć samochodem i urozmaicić sobie tym czas urlopu. Miasteczko leży w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej, co w połączeniu z walorami pobliskich gór nadaje Polanicy-Zdrój urok górskiego miasteczka. Rzeka przepływa malowniczo przez centrum miasta.

Odwiedźmy Kłodzko, gdzie zobaczyć można Minieuroland, kłodzką twierdzę i podziemną trasę turystyczną. Warto też przejechać się drogą numer 387 do oddalonej o 27 kilometrów Kudowy Zdrój, aby zobaczyć słynną kaplicę czaszek w Czermnej.

Do dyspozycji mamy szlaki turystyczne Gór Stołowych, liczne groty i jaskinie, a także wiele zdrojowych miasteczek. W pobliżu Polanicy-Zdrój funkcjonują także gospodarstwa agroturystyczne, rancza, parki rozrywki i miejsca pamięci.

Polanica-Zdrój
Przykładowe ceny

Nocleg w pensjonacie od 100 zł.
Pokoje gościnne od 35 zł.
Hotel 4-gwiazdkowy od 300-350 zł/doba.

Komunikacja

Przez maisto przebiega droga wojewódzka 388.
Dworzec autobusowy i kolejowy zapewniaja połaczenie z innymi miastami.
Na miejscu z powodzeniem możemy poruszać się pieszo.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

451 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wlcvs
d1wlcvs
d1wlcvs