Poczujesz, jak się lata na miotle i odkryjesz mroczne sekrety. Wyjątkowe muzeum w górach
Skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie? Jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły? Kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko? Prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, o których opowiada niezwykłe muzeum.
To miejsce pełne legend i historii związanych z Górami Świętokrzyskimi oraz regionem. W skrócie nazywane jest Parkiem Legend, ale jego pełna nazwa to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra". To multimedialne muzeum udostępnione zwiedzającym w Nowej Słupi, blisko tzw. Piecowiska. Co roku odbywają się tam Dymarki Świętokrzyskie.
Park Legend
Park przybliża historię Gór Świętokrzyskich, prezentując bogate dziedzictwo kulturowe tego regionu. Wędrujący interaktywną trasą turyści mogą zobaczyć m.in. sabat czarownic na Łysej Górze oraz zapoznać się z pradawnymi wierzeniami Słowian, legendami dotyczącymi zbójów, rycerzy i świętych.
Przewodnikami po trasie są pielgrzym, któremu głosu użyczył Marek Piekarczyk oraz czarownica odgrywana przez aktorkę Małgorzatę Klarę. W trakcie zwiedzania angażowane są wszystkie zmysły, dzięki zapachom i efektom wizualnym, a filmy prezentowane na licznych ekranach ułatwiają wyobrażenie sobie opowieści sprzed wielu wieków.
Park Legend przedstawia klechdy związane z całym województwem świętokrzyskim, z takimi miejscami jak Sandomierz, Chęciny, Krzyżtopór czy Kielce. Celem miejsca jest przybliżenie historii regionu w nowoczesny i przystępny sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon turystyczny nad Bałtykiem. "Obecnie widzimy pewien odwrót"
Sala edukacyjna
Po zakończeniu trasy turystycznej zwiedzający trafiają do sali edukacyjnej, gdzie znajdują się stoły multimedialne i interaktywna mapa regionu świętokrzyskiego. Dostępne są także stanowiska z okularami VR i specjalny symulator lotu na miotle. Zwiedzający mogą wcielić się w jedną z czarownic, odwiedzając zamki, wioski, gołoborza i puszczę jodłową.
Budowa Parku Legend została sfinansowana w dużej części dzięki unijnemu dofinansowaniu, a także wsparciu oddziału Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz samorządu Nowej Słupi.
Czytaj też: Fatalny sezon w Polsce. "Chcą zamykać biznesy"
Zwiedzanie Parku Legend jest płatne. Dostępne są różne rodzaje biletów, w tym normalne (30 zł), ulgowe (25 zł) oraz grupowe (22-27 zł) i rodzinne (100 zł). Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18.
W pobliżu parku znajduje się również Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, które prezentuje historię żelaza i początków metalurgii w Górach Świętokrzyskich sprzed 2 tys. lat. Planowane jest również utworzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Źródło: Park Legend, PAP