Trwa ładowanie...

Polska lista "naj". Najbogatsze, najwyższe i najstarsze miejsca nad Wisłą

W każdym kraju znajdują się miejsca powszechnie uznawane pod pewnymi względami za wyjątkowe. Również w Polsce nie brakuje takich, które możemy określić przedrostkiem "naj". Oto najbogatsze, najwyższe i najstarsze miejsca w kraju nad Wisłą.

Dąb Bartek jest najstarszym drzewem w Polsce Dąb Bartek jest najstarszym drzewem w Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: Mirek Nowaczyk
d561uuj
d561uuj

Sprawdźmy, które miejsca w naszym kraju zasługują na zaszczytny złoty medal w kategorii najwyższych, najbogatszych i najstarszych miejsc.

Najwyższej i najniżej położone miejsca w Polsce

Najwyższym szczytem Polski są Rysy zlokalizowane w paśmie górskim Tatr Wysokich. Ich wysokość to oficjalnie 2499 m n.p.m. Posiadają one trzy wierzchołki, spośród których tym najwyższym jest środkowy - znajdujący się jednak nie w Polsce, lecz w granicach Słowacji. Wierzchołek północno-zachodni to najwyższy punkt na mapie Polski oraz wzniesienie zaliczane do Korony Europy, czyli listy najwyższych wzniesień znajdujących się na terenie starego kontynentu.

Rysy są najwyższym szczytem w Polsce Adobe Stock
Rysy są najwyższym szczytem w Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: Marcin Mrowka

Wiemy już, jaki jest najwyższy punkt na mapie Polski. Warto więc odwrócić ten ranking i sprawdzić, które miejsce uznawane jest za najniższe. To miano jeszcze niedawno przypadało punktowi w okolicach miejscowości Raczki znajdującej się na Żuławach, w pobliżu Elbląga. Według oficjalnych pomiarów miejsce to znajduje się 1,8 m poniżej poziomu morza.

d561uuj

Jednak dokładniejsze badania przeprowadzone przez geodetę Jacka Grossa i historyka Edmunda Łabińca pokazują, że najniższe miejsce w Polsce znajduje się w okolicy wsi Marzęcin, w pobliżu Nowego Dworu Gdańskiego - 2,07 m pod poziomem morza.

Najbogatsze i najbiedniejsze miejsca w Polsce

Kolejnym kryterium, jakie wzięliśmy pod uwagę, jest bogactwo. Ranking najbogatszych miejscowości ustala się na podstawie wpływów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Według danych Ministerstwa Finansów opublikowanych w 2021 roku najbogatszą gminą w naszym kraju nie była Warszawa, lecz niewielka wieś Kleszczów zlokalizowana na terenie województwa łódzkiego. Miejscowość mogła poszczycić się wpływem podatkowym na poziomie blisko 30 tys. zł na mieszkańca.

Wieś Kleszczów to najbogatsze miejsce w Polsce Wikimedia Commons
Wieś Kleszczów to najbogatsze miejsce w Polsce Źródło: Wikimedia Commons

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest natomiast - według oficjalnych danych - Potok Górny położony na terenie województwa lubelskiego. Ministerstwo Finansów w 2021 r. odnotowało tam bowiem wpływ w wysokości zaledwie 486 zł na jednego mieszkańca.

d561uuj

Za najbiedniejsze miejsca w Polsce uznawane są także te, w których dochód na jednego mieszkańca jest najniższy. W 2021 roku na pierwszym miejscu znalazła się miejscowość Głowno w województwie łódzkimi z dochodem per capita na poziomie 2132,81 zł.

Najstarsze miejsca w Polsce

Pytanie o najstarsze polskie miasto może okazać się nie lada zagwozdką dla każdego miłośnika historii. Udzielenie na nie odpowiedzi jest tym bardziej problematyczne, że nawet historycy nie są do końca ze sobą zgodni w tej kwestii.

d561uuj

Bardzo często można spotkać się z opinią, że miano najstarszego polskiego miasta przysługuje Kaliszowi. Okazuje się jednak, że na mapie naszego kraju do dnia dzisiejszego istnieją miejscowości starsze od Kalisza o nawet 40 lat - są to Złotoryja (prawa miejskie od ok. 1211 r.), Lwówek Śląski (od 1217 r.) oraz Chełmno (od 1233 r.).

Złotoryja jest jednym z najstarszych miast w Polsce Adobe Stock
Złotoryja jest jednym z najstarszych miast w Polsce Źródło: Adobe Stock

Najstarsze nie muszą być jednak tylko miasta! Za najstarsze drzewo w naszym kraju wiele osób uznaje dąb Bartek - pomnik przyrody rosnący na terenie leśnictwa Bartków, w województwie świętokrzyskim. Jego wiek szacuje się na ok. 684 lata. Okazuje się jednak, że słynny dąb ma poważną, bo ponad tysiącletnią konkurencję - to cis Henryk z Dolnego Śląska.

d561uuj

Wiek tego drzewa jest szacowany na 1300 lat, czyli ponad dwa razy więcej niż dębu Bartka. Najstarszym kościołem w Polsce jest natomiast kościół Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, którego początki istnienia podobno sięgają chrztu Polski (966 r.) i czasów panowania Mieszka I.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"

d561uuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d561uuj