Polskie miejscowości z dziwnymi i oryginalnymi nazwami
Na mapie Polski aż roi się od miejscowości o nietypowych nazwach, które często wywołują uśmiech na naszych twarzach. Wiele z ich wywodzi się jeszcze z języka staropolskiego i wcale nie musi oznaczać tego, z czym dziś nam się bezpośrednio kojarzą. Oto najdziwniejsze nazwy polskich miejscowości wraz z próbą wyjaśnienia ich genezy.
Przemierzając Polskę samochodem, momentami nie sposób się nie uśmiechnąć, mijając tabliczki z nazwami miejscowości. Bardzo często na swojej drodze napotkamy bowiem na ciekawe, niekiedy wzbudzające śmiech i zdziwienie nazwy mijanych wsi i osad. Najdziwniejsze z nich noszą zazwyczaj niewielkie osady i kolonie, w których czas zdawałby się zatrzymać wiele lat temu. Wiele z nich wprost nawiązuje do inwentarza, który był hodowany przez jego mieszkańców w dawnych czasach.
Polski folwark zwierzęcy
I tak, pośród polskich lasów, pól i jezior, kryją się małe miejscowości o tak dziwnych i niecodziennych nazwach, jak chociażby Pieski, Kocury, Kaczki, Ropuchy, Kukuryki, Pszczółki, Świnki i inne. Nie brakuje także miejscowości, których nazwy tworzą nieco zabawne zlepki słów – Krowica Sama, Królik Polski, a także Psie Głowy. Łączy je wszystkie bezpośrednie nawiązanie do zwierząt, które albo były hodowane w tych miejscowościach, albo wzięły się od nazwisk ich dawnych właścicieli, które w dzisiejszych czasach brzmią równie zabawnie.
Piekło, Niebo i Czyściec za życia
W poczet dziwnych i oryginalnych nazw polskich miejscowości nie sposób nie zaliczyć także Piekła, Nieba i Czyśćca, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z biblijnymi klimatami i sądem ostatecznym. Tak, jak nazwa Niebo może być powodem do dumy, zwłaszcza jeśli miejscowość o tym sielskim mianie mieści się w iście niebiańskiej okolicy, tak z Piekłem może być nieco gorzej. Nazwa ta okazała się o tyle problematyczna dla jednej ze wsi pod Namysłowem, że jej mieszkańcy stoczyli prawdziwy urzędowy bój w celu jej usunięcia. I tak dziś, przynajmniej w tym miejscu, Piekła już nie ma – jest za to Nowa Wieś.
Nie była to jednak jedyna miejscowość w Polsce o tej dziwnej nazwie – inne Piekło mieści się bowiem w pobliżu Końskich, w województwie świętokrzyskim. Nazwa, jak nazwa, być może nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w odległości zaledwie kilometra od Piekła mieści się miejscowość o nazwie Niebo. A takie połączenie zdecydowanie pobudza już wyobraźnię. Szkoda tylko, że gdzieś w okolicy zabrakło miejscowości o nazwie Czyściec. Wieś o takiej wdzięcznej nazwie znajduje się natomiast w województwie wielkopolskim, w gminie Szamotuły.
Na polski Koniec Świata i kawałek dalej!
Dziwną i budzącą sporo emocji nazwą może poszczyć się także niewielka wieś położona w powiecie ostrzeszowskim: Koniec Świata. Bynajmniej nie wskazuje ona, że właśnie w tym miejscu znajduje się koniec czegokolwiek, a już na pewno nie znanego nam świata. Mimo tego, miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów, którzy bardzo chętnie odwiedzają wieś oraz robią sobie zdjęcia pod tablicą z jakby nie patrzeć, bardzo oryginalną nazwą miejscowości.
Tak duża popularność tego miejsca sprawiła, że we wsi powstała Chata na Końcu Świata. Nie jest to jednak miejsce, w którym można zatrzymać się na nocleg, lecz po prostu wiata turystyczna, pod którą turyści spragnieni wyprawy na symboliczny "koniec świata" mogą schronić się w razie niepogody lub upału. Jako ciekawostkę warto także podać, że to właśnie w Końcu Świata, tuż przy tablicy z nazwą miejscowości, nakręcony został materiał reklamowy promujący hit Netflixa z Leonardo Di Caprio w roli głównej.
Polskie miejscowości o nazwach równie dziwnych, co zabawnych
Na mapie Polski nie brakuje także dziwnych, zabawnych nazw, na których widok często trudno powstrzymać głośny śmiech. Wśród nich prym wiedzie Zimna Wódka, Tumidaj, Leśne Odpadki, Lenie Wielkie, Pupki czy… Zgon. Sporą radość wśród podróżnych wzbudzają także nazwy większych miasteczek, do których należą m. in. Łapy w województwie podlaskim oraz Tłuszcz, położony niedaleko Warszawy.