Trwa ładowanie...
d4mz10b

Polskie rysie nizinne zagrożone wyginięciem

Już tylko 50 rysi nizinnych żyje w północno-wschodniej Polsce - alarmuje "Dziennik". Zwierzęta wciąż padają ofiarą kłusowników i cywilizacji, bo budowane drogi coraz gęściej przecinają lasy, w których żyją te dzikie koty.

Share
d4mz10b

_ Już tylko 50 rysi nizinnych żyje w północno-wschodniej Polsce - alarmuje \"Dziennik\". Zwierzęta wciąż padają ofiarą kłusowników i cywilizacji, bo budowane drogi coraz gęściej przecinają lasy, w których żyją te dzikie koty. _

Ekolodzy apelują o to, by wzorem państw zachodnich tak projektować szosy, by rysie mogły swobodnie przemieszczać się między puszczami. Zdaniem biologa i koordynatora projektu WWF \"Duże drapieżniki w Polsce\" Stefana Jakimiuka te dzikie koty nie tolerują otwartych obszarów i migrują na bardzo duże odległości.

My budujemy drogi, którymi przecinamy tereny, na których mogą żyć rysie. Tym samym oddzielamy poszczególne osobniki od siebie, więc nie mogą się rozmnażać - mówi Jakimiuk i przekonuje, że nie chodzi o to, by zakazywać budowy dróg, ale by pamiętać o tworzeniu przejść dla zwierząt, a także o korytarzach łączących ze sobą lasy.

W Polsce żyją dwa gatunki tych pięknych drapieżników: ryś karpacki o futrze pokrytym plamistym wzorem i ubarwiony jednolicie ryś nizinny. Pierwszy ma się jeszcze w miarę dobrze - w Polsce żyje około 150 osobników. Kondycja tego drugiego jest krytyczna - w naszych lasach żyje 50 rysi nizinnych i ich populacja się nie zwiększa.

(IAR)

d4mz10b

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mz10b
d4mz10b