Trwa ładowanie...

Portoryko po przejściu huraganu spowiła ciemność. Kataklizm wyrządził na wyspie ogromne zniszczenia

Huragan Maria, który przeszedł przez Portoryko tydzień temu, na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć mieszkańcom tego kraju. Minie sporo czasu, zanim powróci tu normalne życie. Brakuje m.in. prądu, co dobrze widać na zdjęciach satelitarnych.

Portoryko po przejściu huraganu spowiła ciemność. Kataklizm wyrządził na wyspie ogromne zniszczeniaŹródło: 2014/Associated Press
d3431qu
d3431qu

W środę 20 września w Portoryko uderzył huragan. Wiejący z prędkością 250 km na godzinę wiatr spowodował na liczącej 3,4 mln mieszkańców wyspie ogromne zniszczenia. Śmierć poniosło co najmniej 18 osób.

Portoryko odcięte od prądu

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) umieściła zdjęcia satelitarne, na których przedstawione jest Portoryko z 24 lipca oraz 24 września 2017 r.

Górne zdjęcie pokazuje, które miejsca są najbardziej zurbanizowane oraz gdzie znajduje się stolica, San Juan - najbardziej rozświetlony punt na zdjęciu. Na kolejnym obrazku, widać, jak światło na wyspie zgasło niemal wszędzie po uderzeniu huraganu. To pokazuje skalę zniszczeń, jakie wyrządził silny wiatr i ulewny deszcz.

Zobacz też: Huragan "Maria". Tak orkan spustoszył Portoryko

Wyspa boryka się z powodzią

Poza brakiem dostępu do prądu, ogromnym problemem na Portoryko są powodzie i podtopienia, do których przyczynił się ulewny deszcz, utrzymujący się przez kilka dni. Woda zaczyna stopniowo opadać.

W stolicy większość domów zostało zalanych, a jej mieszkańcy starali się znaleźć schronienie na wyższych piętrach budynków. Narodowa Służba Pogodowa poinformowała, że Maria jest najsilniejszym huraganem na Portoryko od 1928 r., kiedy poprzedni, o nazwie San Felipe Segundo, przyczynił się do śmierci ponad 300 osób.

2014/Associated Press
Źródło: 2014/Associated Press

Huragan Maria dalej sieje zniszczenia, choć jak mówią meteorolodzy, stracił na sile. Ma obecnie pierwszą kategorię w 5-stopniowej skali i towarzyszy mu wiatr wiejący z prędkością 120 km na godzinę. Obecnie znajduje się na wschód od Karoliny Północnej.

Źródło: TVN Meteo

Szukasz okazji zakupowych? Sprawdź naszą stronę eMAG.pl wyprzedaże.

d3431qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3431qu