Posągi z Wyspy Wielkanocnej zniszczone. Ktoś podłożył ogień
Słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej zostały uszkodzone w pożarze. Niektóre zostały nieodwracalnie zwęglone - poinformowały władze Chile, cytowane przez BBC.
08.10.2022 10:22
Jak przekazała przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile - Carolina Perez Dattari - pożar wybuchł w poniedziałek i objął prawie 60 ha terenu.
Prawdopodobnie ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne.
Posągi Moai to prawdziwy symbol Wyspy Wielkanocnej
Tajemnicze - według niektórych budzące grozę - posągi moai to nie tylko wizytówka, ale też prawdziwy symbol Wyspy Wielkanocnej. Do dzisiaj zachowało się ich aż 887, a zdecydowana większość jest wyrzeźbiona w skałach z tufu wulkanicznego. Moai słyną ze swoich charakterystycznych twarzy z szerokimi nosami oraz mocno zarysowanymi, szpiczastymi podbródkami. Uwagę przykuwają ich głęboko osadzone oczy i długie uszy, kształtem przypominające prostokąty.
Kogo przedstawiają posągi? Opinie są podzielone, jednak część głosów skłania się ku teorii, że posągi zostały wykonane na podobieństwo wojowników, którzy przybyli na wyspę wraz z wodzem Hotu Matuą. Z postacią samego wodza związanych jest zresztą bardzo wiele miejscowych legend.
Jeden z posągów znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim, ale w 2018 roku rząd Chile poprosił o jego zwrot. Jednak po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana w celu konserwacji pozostałych na wyspie pomników.
Wyspa Wielkanocna
Wyspa Wielkanocna należy do Chile i leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Liczy sobie zaledwie 15 km długości i około 20 km szerokości, jest oddalona od stałego lądu o niemal 4 tys. km.
Ten położony z dala od cywilizacji zakątek jest dziś zamieszkały przez niewiele ponad 7 tys. mieszkańców, wśród których dominującą grupę stanowią Polinezyjczycy. Na wyspie znajduje się tylko jedna miejscowość - stolica Hanga Roa. Pomimo tego Wyspę Wielkanocną co roku odwiedza ponad 30 tys turystów.