W PodróżyPosiłki w samolocie. Kilka faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Posiłki w samolocie. Kilka faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Zmiana ciśnienia, mniejsza wilgotność powietrza czy przebywanie na wysokości ok. 11 tys. metrów mają wpływ na odczuwanie przez nas smaków posiłków na pokładzie samolotu. Dlatego przygotowywane są w taki sposób, aby przypadły do gustu możliwie największej liczbie pasażerom. Oto kilka ciekawostek na temat jedzenia w przestworzach.

Posiłki w samolocie. Kilka faktów, o których mogłeś nie wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

06.12.2017 | aktual.: 06.12.2017 19:45

Wiele linii lotniczych, zwłaszcza tych renomowanych, stara się, aby dania serwowane pasażerom były smaczne. Nie jest to proste zadanie, ponieważ na wysokości ok. 11 tys. metrów inaczej odczuwamy smaki i to, co z apetytem skonsumujemy w samolocie, nie koniecznie przypadnie nam do gustu na ziemi.

Słabiej odczuwamy pewne smaki, dlatego posiłki są bogatsze w np. większą ilość sodu. Natomiast takie same wrażenia kulinarne pozostają w przypadku umami (jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka, który został wyodrębniony w 2000 r. od smaku słonego). Co ciekawe, wielu pasażerów wybiera z menu sok pomidorowy, mimo że na lądzie by się na niego nie zdecydowali, mając do wyboru inne napoje.

Obraz
© Shutterstock.com

Dania o łagodnym zapachu i większa ilość sosu

Szefowie kuchni, gdy przygotowują posiłki dla pasażerów linii lotniczych, szczegółowo dobierają produkty, ponieważ dania nie mogą pachnieć zbyt intensywnie. Każdy ma inne upodobania kulinarne, więc komuś mógłby przeszkadzać np. zapach curry bądź czosnku. Ponadto zbyt silny zapach potraw mógłby wywołać mdłości u części podróżnych. Z kolei ze względu na niską wilgotność powietrza w samolocie, dania serwowane są z sosami. Ma to zapobiec nadmiernemu wysychaniu jedzenia i poprawić jego walory smakowe.

Obraz
© Shutterstock.com

Dwa odmienne dania dla pilotów

W czasie lotu kapitan i drugi pilot zawsze konsumują dwa zupełnie inne posiłki. Jest to związane z bezpieczeństwem – minimalizuje się w ten sposób ryzyko zatrucia pokarmowego. Gdyby jeden z pilotów poczuł się źle, drugi będzie mógł kontynuować lot.

Źródło: Pasazer.com

daniaciekawostkiw podróży
Zobacz także
Komentarze (4)